15 Mayıs 2015 16:24

Eğitimde laiklik sempozyumu başlıyor

Eğitim Sen tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek olan 'Eğitimde Laiklik Uluslararası Sempozyumu' yarın Ankara’da başlıyor.

Paylaş

Eğitim Sen tarafından düzenlenen  ve iki gün sürecek olan “Eğitimde Laiklik Uluslararası Sempozyumu” yarın Ankara’da başlıyor. İngiltere, Fransa, Yunanistan ve Tunus’tan katılımcıların da olacağı sempozyumda farklı ülkelerden ve alanlardan yapılacak sunumlarda devlet, din, laiklik ve eğitim gibi güncel tartışmalar ele alınacak.

Sempozyum öncesi yapılan açıklamada, siyasi iktidarın, bir bütün olarak toplumsal yaşamı, özellikle eğitim sisteminden başlayarak bilimsel ve demokratik ilke ve değerler yerine, “tek din, tek mezhep” anlayışıyla farklı din, mezhep ve kimlikleri yok sayma politikasının giderek arttığına dikkat çekildi.

Yarın başlayacak ve sonraki gün devam edecek olan sempozyum, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde yapılacak. Türkiye ve dünyadan laiklik ve laik eğitim deneyimleri aktarılacak. Tunus Kadın Araştırma Derneğinden Khadija Ben Hassine, Yunanistan’dan Konstantinos Skordoulis, İngiltere’den Dave Hill, Fransa’dan Fabienne Bellin kendi ülkelerinden örnek ve deneyimlerini aktaracak.

Korkut Boratav’ın açılış sunuşunu yapacağı sempozyuma İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık ve Emek Partisi MYK Üyesi Mustafa Yalçıner de katılacak. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen’den 'satış sözleşmesi'ne karşı TİS paneli

SONRAKİ HABER

‘Nükleerin milyonlarca yıl etkisi olabilir’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...