15 Mayıs 2015 16:12

Dersim'de madencilik faaliyetine ÇED durdurması

Elazığ 2. İdari Mahkemesi, Ovacık’ta bir şirketin bakır ve altın çıkarmak için başlattığı sondaj çalışmalarına ilişkin Dersim Valiliğinin 'ÇED gerekli değildir' kararını hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Paylaş

Elazığ 2. İdari Mahkemesi, Ovacık’ta bir şirketin bakır ve altın çıkarmak için başlattığı sondaj çalışmalarına ilişkin Dersim Valiliğinin “ÇED gerekli değildir” kararını hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Sin bölgesinde Tunçpınar Madencilik Şirketinin doğadaki talanı devam ederken, Dersim Valiliği tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı dava açılmıştı. Bu davada Elazığ 2. İdari Mahkemesi, bilirkişi incelemesi istedi.

Konuyla ilgili incelemede bulunan bilirkişinin hazırladığı raporda, bölgede, kırmızı pullu alabalık, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, ur keklik, kaya kartalı, kurt, boz ayı, kızıl tilki, yabani tavşan, sansar, porsuk gibi canlıların bulunduğu belirtildi. Öte yandan Anadolu Parsı ve İran Parsı’nın bölgede yaşadığına dair işaretlere rastlandığı raporda yer aldı. Raporun sonuç bölümünde ise, “ÇED gerekli değildir” biçiminde verilecek kararın proje alanı ve çevresindeki flora ve faunanın geri dönüşümsüz şekilde kaybına sebep olabilecek” ifadeleri kullanıldı.

Yer altı ve yer üstü sularının kirlenebileceği dolayısıyla yöre de ekolojik dengenin bozulacağını belirten bilirkişi raporunu dikkate alan Elazığ 2. İdari Mahkemesi “ÇED gerekli değildir” kararını hukuka aykırı bularak, yürütmeyi durdurma kararı aldı. (Dersim/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Hüda-Par üyelerinden silahlı ve demir çubuklu saldırı: 4 yaralı

SONRAKİ HABER

"Pençe Harekatı"nda bir asker hayatını kaybetti, 6 asker yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa