15 Mayıs 2015 15:19

Suruç'taki Kobanêliler için destek çağrısı

Suruç'ta yurtlarına dönmeyi bekleyen 30 bin Kobanêli, destek yardımlarının durması ve ilgisizlikten dolayı zor günler geçiriyor. Yardım depolarının tamamıyla boşaldığı ilçede, yetkililer Kobanêliler için acilen kahvaltılık, süt, çocuk maması ve çocuk bezine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Paylaş

IŞİD'in Kobanê'yi işgal girişimi nedeniyle 200 bin civarında Kobanêli, göç etmek zorunda kalmıştı. Bunlardan 100 bine yakını Urfa'nın Suruç ilçe merkezi ve köylerine, geri kalan bölümü ise kent merkez ve bağlı ilçeler ve çevre illere yerleştirildi.

YPG ve YPJ güçlerinin direnişiyle Kobanê'nin özgürleştirilmesinin ardından ise 70 bine yakın Kobanêli, topraklarına yurtlarına geri dönerken, 30 bin civarındaki Kobanêli ise başlatılan yeni inşanın tamamlanmasını bekliyor. 

DBP'li belediyeler, çeşitli kurum, kuruluş ve yurttaşlar tarafından yürütülen yardım kampanyaları ile yaşamlarını idame ettiren Kobanêliler, yardımların durma noktasına gelmesi nedeniyle zor günler yaşıyor. 

Yardım depoların sorumlu olan Starî Balî, ilgisizliğe dikkat çekerek, depoların tamamen boşalması nedeniyle acil ihtiyaçların oluştuğunu belirtti. 

'SEÇİM ÇALIŞMALARI, KOBANELİLERİ UNUTTURMAK ÜZERE' 

IŞİD'in estirdiği terörün ilk gününden itibaren tüm Kürt halkı ve dostlarının Kobanêlileri yalnız bırakmayarak her türlü desteği verdiğini hatırlatan Bali, "Suruç'ta kurduğumuz 7 çadır kentin sayısı geri dönüşler nedeniyle 3'e düştü. Ailelerinin kaldığı barakalarda şimdi yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor. Ama Suruç merkez ve köylerinde kalanlarla birlikte bu sayı 30 bini buluyor. Daha önce de yaptığımız yardım çağrıları yerini bulmadı. Temel yaşam malzemelerine olan ihtiyaç günden güne büyüyor ancak yardımlar eskisi gibi gelmiyor" dedi. 

Balî, yaklaşan genel seçim çalışmaları ve heyecanı nedeniyle halkın Kobanêlileri neredeyse unutmak üzere olduğu serzenişinde bulunarak, yardımların sürmesini beklediklerini ifade etti. 

'SÜT, ÇOCUK MAMASI VE ÇOCUK BEZİ TÜKENDİ' 

Hem Kobanê hem de Suruç'ta yaşayan Kobanêliler için acil olarak kahvaltı malzemesi, süt, çocuk maması ve çocuk bezine ihtiyaç olduğunu dile getiren Balî, şunları söyledi: 
"Şimdiye kadar gerek Kuzey Kürdistan, gerek Avrupa ve Türkiye'deki duyarlı insanlarımız seferberlik ruhuyla Kobanêlilere sahip çıktı. Ama bu yardımlar şu an itibariyle durma noktasında ve depolarımız tamamıyla boşamış vaziyette. İnsanlarımız açlık sınırı noktasında yaşam mücadelesi veriyor. Tüm duyarlı kesimlere buradan sesleniyorum; Kobanê halkına yardım elinizi uzatmaya devam edin ve onları yalnız bırakmayın." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

'Ferînaz'ın çığlığı tüm kadınların çığlığıdır'

SONRAKİ HABER

Hindistan ABD'den ithal edilen 28 ürüne ek gümrük vergisi getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa