14 Mayıs 2015 21:13

Kürt Kültür Günleri: Kürtçenin gelişmesi Kürtlere bağlı

Paylaş

İstanbul Kürt Kültür Sanat Günleri kapsamında etkinler sürüyor. Bu yıl birincisi yapılan Kürt Kültür Sanat Günleri panel, konser, tiyatro, söyleşi, film gösterimleriyle devam ediyor.
Cezayir Restaurant Toplantı Salonunda ‘Kültür kırım politikalarının Kürt sanatındaki etkisi’ başlıklı panel yapıldı. Veysi Altay’ın moderatörlüğünde yapılan panele; Genim, Besime Konca, Ruknettin Gün ve Hacı Sayın katıldı. Hacı Sayın dışındaki katılımcılar sunumlarını Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde yaparken Sayın, Kırmancki lehçesinde yaptı. Konuşmacıların ağırlıklı olarak üzerinde durdukları konu, Kürtçenin karşılaştığı zorluklar ve bu zorlukların nasıl aşılması yönünde oldu.
Cumhuriyet tarihi boyunca Kürtçe üzerindeki asimilasyon ve inkar politikalarına dikkat çeken konuşmacılar, bütün baskı ve zorluklara karşın verilen mücadeleyle birlikte Kürtçenin de varlığını sürdürdüğüne vurgu yaptılar.  Kürtçenin standartlaşmasının sıkıntıları üzerinde de durulurken, Kürtçenin farklı sanat disiplinleri içindeki kullanımı hakkında bilgiler paylaşıldı. Kürtçenin gelişmesi için Kürtlere önemli görev ve sorumluluklar düştüğü de vurgulandı. (İstanbul/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Yüksekdağ: Uşak'ı size dar etmeye çalışanlar bir gün hesap verecek

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa