14 Mayıs 2015 19:36

Nor Zartonk’un twitter hesabına sansür

Paylaş

Nor Zartonk’un Twitter hesabı 25 Nisan itibariyle askıya alındı. Twitter ile iletişime geçen Nor Zartonk “Hesabınız Twitter Kuralları’nı, özellikle de hedeflenmiş kötüye kullanım ile ilgili kurallarımızı ihlal ettiği için süresiz olarak askıya alınmıştır. Hesabınız yeniden açılmayacaktır” cevabını aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Nor Zartonk “Nor Zartonk twitter hesabı derhal açılmalı, uygulanan bu sansür ve susturma çabasının hesabı verilmelidir. Tüm duyarlı kamuoyunu bu ırkçı sansüre karşı Nor Zartonk’a destek olmaya davet ediyoruz!” dedi.

SEBEP SPAM SALDIRISI OLABİLİR

Vakayı bianet’e değerlendiren Bilişim Hukukçusu Serhat Koç ise hesabın kapatılma sebebinin spam saldırısı olabileceğini, sosyal medya sitelerinin artık bu dijital linç kampanyalarına yönelik tedbir almaları gerektiğini ifade etti. Koç devamında şunları söyledi: “Önceden sansürü devlet yapıyordu, daha sonra Twitter mahkeme kararıyla yapmaya başladı. Şimdi de dijital linç kampanyaları ve spam saldırılarıyla hesaplar askıya alınabiliyor. Twitter’ın daha önce Nor Zartonk’un hesabından içerik kaldırma talebi yöneltmemiş olması bunun kuvvetle ihtimal spam saldırısı olabileceğini gösteriyor. Bu durumda hesap sahibinin, hesabın kendisine ait olduğunu ve iddiaların doğru olmadığını Twitter’a kanıtlaması, spam saldırısına uğradığını belirtmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde de kullanıcılar kimliklerini ifşa etmeye, otosansüre ve anonimlik haklarından vazgeçmeye zorlanıyor. Artık çok yaygın olan ve yargısız infaz gibi işleyen dijital linç kampanyalarına karşı sosyal medya mecralarının da önlem yapması, dijital linçe uğrayan kullanıcının bunu bildirip hesabını geri almasının mümkün olması gerekiyor.”

SPAM SALDIRILARI

Twitter’da “report user” seçeneği ile gönderiler ve kullanıcılar şikayet edilebiliyor. Belli bir sayıda spam ya da zararlı içerik şikayeti olan hesaplar algoritma gereği herhangi bir ön değerlendirmeye uğramaksızın askıya alınıyor. Bu spam saldırıları, gerçek kullanıcıları spam ya da yumurta hesap olarak gösterip askıya alınmalarına sebep oluyor. Bu yöntem karşıt gruplar tarafından Twitter’da kampanya şeklinde hesapları askıya aldırmak için kullanıyor. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

RTÜK’ten Akşener iddiasına ceza

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa