14 Mayıs 2015 18:55

PTT emekçisinden grev uyarısı!

Paylaş

PTT emekçileri iş yavaşlatma eylemi yaptı. Ağır çalışma koşulları altında ezildiklerini dile getiren postacılar, talepleri dikkate alınmasa greve çıkacaklarını duyurdu. 

Yasada günlük çalışma süresinin yasada 8 saat olmasına rağmen kendilerinin 12 saati şan sürelerde çalışma zorunda bırakıldığını dile getiren PTT emekçileri iş yavaşlatma eylemi yaptı. PTT Baş Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Haber- Sen Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Mehmet Ali Elcek, karşı karşıya kaldıkları iş yükünü şöyle özetledi: “PTT gişelerinde ödeme ve tahsilât işlemlerinde yaşadıkları yoğunluğu şöyle ifade etti: “Her ayın 15 ile 30’u arasında bir memur tarafından günde ortalama 400 İle 500 adet işlem yapılmaktadır. Bazı iş yerlerinde bu sayı 800’e kadar çıkmaktadır. Fatura tahsilâtı vb. işlemleri gerçekleşme süresi 30 saniye, emekli maaş ödemeleri, prim tahsilâtı gibi işlemler 3 dakika olarak belirlenmiştir. Bir gişe memurunun 400 işlem yapabilmesi ve insani ihtiyaçlarını karşılamak için tuvalete bile gitmemesi hatta su içmek için bile ara vermemesi gerekmektedir. PTT iş yerlerinde günlük çalışma süreleri yasalara aykırı olarak günde 10-12 saate kadar çıkmaktadır. ”

'600 LİRAYA ÇALIŞACAK VAR'

Bu duruma itiraz eden PTT çalışanlarının ise “İşi ayda 600-700 liraya yapacaklar var” diye tehdit edildiği öne süren Elcek, “Posta dağıtıcıları da adeta köle gibi çalıştırılıyor. Sanki 21. yüzyılda değil de ilkel çağlarda yaşıyoruz. Posta dağıtıcıları, haftada 6 gün çalışıyor, resmi ve dini bayramlarda tatil yapamıyor, yasal hakları olan yıllık izinlerini bile kullanamıyorlar.” dedi. Elcek şunları söyledi: “PTT’yi Anonim Şirkete dönüştürdü ve PTT hizmetlerini serbest piyasa açmayı düzenleyen Posta Hizmetleri Yasa Tasarısı Bakanlar Kuruluna seçim sonrası sunmayı hedeflemektedir.” (AnkaraEVRENSEL)
                                                   

ÖNCEKİ HABER

İşçiye karşı kirli ittifak

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa