14 Mayıs 2015 18:44

İşçiye karşı kirli ittifak

İşten atma tehditleri, fiili saldırı ve baskılar Türk Metal üyesi metal işçilerine geri adım attırmayınca devreye hükümet-patron-Türk Metal ittifakı girdi.

Paylaş

İşten atma tehditleri, fiili saldırı ve baskılar Türk Metal üyesi metal işçilerine geri adım attırmayınca devreye hükümet-patron-Türk Metal ittifakı girdi. 

Birleşik Metal-İş Sendikasının yasaklanan grevi sonrası kararını açıklayan Yüksek Hakem Kurulu (YHK) 3 yıllık sözleşmeyi onadı. Bunun ardından harekete geçen patronlar, işçilere “Yeni sözleşme olmayacak 2017’yi bekleyin” açıklaması yaptı. Türk Metal de dağıttığı bildirilerle imzaladığı sözleşmeyi överek, greve çıkan Birleşik Metal-İş’i hedefe koydu: “Ellerindeki bulgurdan da oldular.” İş birliği halinde enflasyona dayalı 3 yıllık sözleşmenin yeniden kendilerine dayatılmasına tepki gösteren işçiler, geri adım atmamakta kararlı. 

RENAULT MÜDÜRLERİ TOPLANTI YAPTI

Bursa’da Renault işçilerinin 3 yıllık sözleşmenin iptal edilerek talepleri doğrultusunda yenilenmesi için verdikleri mücadele üzerine fabrika müdürleri işçilere 21 Mayıs’a randevu vermişti. Geçen sürede işçiler komite kurarak temsilcilerini seçerken, YHK’nin Birleşik Metal-İş’in sözleşmesini de 3 yıllık olarak bağıtlamasını fırsat bilen patronlar, görüşmeyi bir hafta öne çekti. Önce gece vardiyasına (A vardiyası) çağrı yapan patron temsilcileri, işçileri Renault spor salonuna çağırdı. Ancak işçilerin bu çağrıya yanıtı toplantıya katılmamak oldu. Sözleşmede herhangi bir iyileştirme olmayacağı bilgisini alan işçiler, salonun etrafında toplandılar, patrona ve Türk Metal’e tepki gösterdiler. Müdürler, bu kez sabah iş başı yapan B vardiyasını topladılar; imzalanan sözleşmenin 2017’ye kadar geçerli olduğunu ve ek zam yapılmayacağını söylediler. 

PATRONA VE TÜRK METAL’E ÖFKE

“Sendika tercihlerinize bir şey demiyoruz” sözleriyle tepkiyi sadece Türk Metal’e yönlendirmek isteyen müdürlerin bu açıklamalarından sonra, işçilerin ağırlıklı olarak Türk Metal’e karşı ifade ettikleri tepkiler, patron-Türk Metal ittifakına yöneldi.

Bu dayatmayı kabul etmeyeceklerini söyleyen işçiler, yapılacak eylemleri kararlaştırmak üzere bir araya geldi. 

Eş zamanlı bir açıklama da Mako’da yapıldı. Mako müdürü Renault’da olduğu gibi sözleşmenin değişmeyeceğini söyledi. “Renault’da yapılan iyileştirmeyi size de yaparız” sözünün hatırlatılması üzerine müdür, “Renault patronu da veremez” yanıtını verdi. MESS ve Türk Metal’in toplantılar yaparak ortak tutum geliştirdiğini söyleyen işçiler, hem patrona hem Türk Metal’e tepki gösterdi. 

Renault işçisi üretimi durdurdu

METAL İŞÇİLERİNİN ORTAK TALEBİ

Patronların bu dayatması sadece Türk Metal üyesi değil Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş üyesi işçilerin de tepkisini çekti. Yüksek Hakem Kurulunun MESS-Türk Metal arasında imzalanan 3 yıllık sözleşmeyi onaylamasına tepki gösteren Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, Bursa’da Türk metal üyesi işçilerin mücadelesini verdiği 3 yıllık sözleşmenin iptal edilmesi ve insanca yaşanacak ücret talebinin kendi talepleri de olduğunu söyledi. Hükümet, patron ve Türk Metal’in el birliğiyle tüm metal işçilerinin haklarına saldırdığına dikkat çeken işçiler, buna karşı ayrım yapmadan, birlikte mücadele etmek gerektiğini söylediler. (Bursa/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gürkan: HDP'nin Meclis'e girmesi; 12 Eylül barajının yıkılması demek

SONRAKİ HABER

HDP'den hak ihlalleri raporu: 15 bin kişi gözaltına alındı, 6 bin kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa