14 Mayıs 2015 16:33

OSTİM’de beraat istemine tepki

Paylaş

OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde 20 kişinin öldüğü iki patlamaya ilişkin davanın dün görülen duruşmasında, savcı yalnızca gaz şirketine ceza isterken diğer sanıkların beraatını istedi. OSTİM’de yakınlarını kaybeden aileler ise tüm sorumluların yargılanmasını istiyor. 3 Şubat 2011’de yaşanan OSTİM patlamasına ilişkin dava 25 Haziran’a ertelendi. Bu duruşmanın karar duruşması olması bekleniyor. 

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada OSTİM’de ölen işçi yakınlarının avukatları, savcılık mütalaasına itiraz ettiler. Avukatlar yaptıkları itirazda sadece Ersoy Gaz şirketi sahipleri Kasım ve Kenan Ersoy hakkında ceza istenmesinin yeterli olmadığını belirterek, “Özkan ve Metsan şirketlerine beraat isteniyor. Ancak bu sanıklar da cezalandırılmalıdır. Ersoy’ların bozuk tüp getirmelerine sığınmaları çözüm değil. Bu şirketler gerekli tedbirleri alsalardı, kaza olsa bile ölümlerin önüne geçebilirlerdi. İşyerinin ruhsatsız olması bile savcılık tarafından suç kabul edilmedi” denildi. Avukatlar, 2003’ten bu yana gerçekleşen iş cinayetlerine ilişkin fotoğraflar, CD’ler, yazılar ve hukuki süreçlerin yer aldığı iki Almanak kitabını mahkeme heyetine verdiler ve sorumluların yargılanmasıyla bu kitapların kısalabileceğini söylediler. 

Sanık avukatları ise işverenlerin suçu olmadığını savundular. Yaptıkları savunmada daha önce denetimlerin yapıldığını anlatan bir avukat, “Müfettiş denetimden sonra ‘paratoner, gaz maskesi eksik’ dedi. Bunları gören müfettiş tüplerde sorun olduğunu göremiyor mu” diyerek bir suçları olmadığını öne sürdü. Duruşmada karar beklenirken sanık avukatlarından birinin hasta olduğu için gelemediği ve savunma yapmak istediğini bildirmesi üzerine duruşma 25 Haziran’a ertelendi. 

YARGIYA CESARET ÇAĞRISI

Patlamada yakınlarını yitirenler duruşma öncesi adliye önünde eylem yaptı. “OSTİM’i unutma, unutturma” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Azize Atmaca, “Metsan ve Özkanlar şirketleri ruhsatsız binada yıllardır faaliyet sürdürdükleri, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almamaları, tüpleri gelişi-güzel depolamaları, yaptıkları işin tehlikeliliğini dikkate alarak işyeri seçimi yapmamaları nedeniyle bilinçle taksirle cezalandırılmaları gerekmektedir” dedi. Yargı mensuplarına cesaretli olmaları çağrısında bulunan Atmaca, yargının göstermediği özenin canı yanmış ailelere adaletsizlik, yargı sürecinin uzaması, iş cinayetlerinin devam etmesi olarak geri döndüğünü söyledi.

HDP’Lİ ADAY DA MAHKEMEYİ İZLEDİ

HDP Ankara Milletvekili 1. Bölge Adayı Ahmet Demirel de duruşmayı izledi. İşçi Vekil Adayı Demirel, OSTİM patlamasının olduğu dönem Emek Partisi Mamak İlçe Başkanı olduğunu ve patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarını da ziyaret ettiğini söyledi. AKP iktidara geldiğinden beri kadın cinayetleri gibi iş cinayetlerinin de arttığını belirten Demirel, birçok yerde iş cinayetlerinin denetim mekanizmalarının işletilmemesi, gücü elinde bulunduran patronların para kazanma hırsı nedeniyle gerçekleştiğini ifade etti. Demirel, yapılan savunmalarda bundan sonraki iş cinayetlerinin önüne geçilmesi için denetim mekanizmalarından, sorumluluğu olan bakanlıklara kadar her alanda sorumluların yargılanmasını talep etmelerinin önemli olduğunu söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Cezası onanırsa 7 aylık bebeğiyle cezaevine girecek

SONRAKİ HABER

10 Ekim Katliamı ile ilgili yeni iddianamede "insanlığa karşı suç" denildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa