13 Mayıs 2015 20:42

Diyarbakır’da Soma için oturma eylemi

Diyarbakır’da yaşayan emekçiler yaptıkları basın açıklamasıyla, Soma’da 301 işçinin katledildiği katliamı hatırlatarak, iş güvenliği ve kuralsızlığın devam ettiğini vurguladı.

Paylaş

Diyarbakır’da yaşayan emekçiler yaptıkları basın açıklamasıyla, Soma’da 301 işçinin katledildiği katliamı hatırlatarak, iş güvenliği ve kuralsızlığın devam ettiğini vurguladı.

İş cinayetlerinin her geçen gün arttığını ve Soma’da yaşanan katliamın ardından bugüne kadar hiçbir önlem alınmadığına dikkat çeken emekçiler durumu oturma eylemi yaparak protesto etti.

 Diyarbakır’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla bir araya gelen emekçiler, AZC Plaza önünde toplanarak, “İş cinayetlerini, işçi katliamlarını durduralım” yazılı pankart açtı. Emek Partisi (EMEP) üye ve yöneticilerinin “İş cinayetlerine ve taşeronlaşmaya son! Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!” yazılı pankart açarak destek verdiği eyleme HDP ve CHP yöneticileri de katıldı. Eylemde, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Kahrolsun sermaye düzeni”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

‘NE KAZA NE KADER, RESMEN CİNAYET…’

Ortak açıklamayı Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Yöneticisi Deniz Aydın yaptı. Aydın, “Bugün bu acıyı unutturmamak için, böyle acıların bir kez daha yaşanmaması için alanlardayız. Ne yazık ki böylesine büyük bir facianın ardından sorumluların görünen bir kısmının yargılandığı Soma davası bu haliyle kamuoyunu tatmin edecek bir tablo çizmiyor. Türkiye’de Soma gibi bir facia yaşandıktan sonra dahi her ay onlarca emekçi iş cinayetlerine kurban gidiyor. Bu kaza mıdır, kader midir? Hayır. Bu resmen cinayettir! Emekçileri güvencesizliğe, taşeronlaşmaya, denetimsizliğe teslim edenlerin işlediği bir cinayettir. Bu cinayetleri unutmadık. Unutturmayacağız” diyerek tepki gösterdi.

 16 Mayıs’ta Soma’da olacaklarını hatırlatan Aydın, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin ortak başlattığı “Kader değil! Fıtrat Değil! Kaza Değil! Cinayet!” başlıklı imza kampanyasını da devam ettirdiklerini söyledi. Aydın imzaları 7 Haziran’dan sonra oluşacak hükümete teslim edeceklerini de hatırlattı. Emekçiler açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yaptı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bizim Üniversitemiz

SONRAKİ HABER

Fransa Spor Bakanı Maracineanu, UEFA'dan Türkiye'ye yaptırım uygulamasını talep etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa