13 Mayıs 2015 19:34

İzmir'de binler Soma için yürüdü

Soma maden katliamının yıl dönümünde İzmir'de emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla binlerce insan Soma katliamlarını unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını haykırdılar. Eylemde AKP döneminde yaşanan işçi katliamları kınandı.

Paylaş

Soma maden katliamının yıl dönümünde İzmir'de de emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla binlerce insan sokakta Soma ve diğer işçi katliamlarını unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını haykırdı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, siyasi partiler ve kitle örgütlerinin çağrısıyla işçiler ve emekçiler Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde toplandı. Sendikalar ve odalar burada 'Somayı Unutma Unutturma' pankartı açarken sık sık 'Soma'nın Katili AKP İktidarı' ve 'Soma İşçisi Yalnız Değildir' sloganlarını attı.

Emek Partisi üyeleri Lozan Meydanı'nda toplanarak Alsancak'taki kitleye dahil oldu. Emek Partililer 'Soma, Kaza Değil Cinayettir' pankartıyla yürüdü ve  'Somanın Katili Taşeron Devleti',  'Fıtrat Değil Cinayettir' sloganlarını attı. CHP üyeleri de İl Binalarının önünde toplanarak 'Soma'nın Ateşi Katilleri Yakacak' sloganlarıyla Alsancak'a yürüdü.  HDP üyeleri ve millletvekili adayları da Alsancak Kıbrıs Şehitlerinde toplandı. Burada kitleye seslenen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı Soma'nın ve Haziranın hesabı Haziran seçimlerinde sorulacağını söyledi.
 
DENETİMSİZLİĞE TEPKİ

Alsancak Kültür Merkezinin önünde kitle örgütleri adına ortak basın açıklamasını okuyan TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, Soma gibi acıların yaşanmaması için alanlardan olduklarını belirterek Soma'nın ve diğer iş katliamlarının emekçileri, güvencesizliğe, taşeronlaştırmaya, denetimsizliğe teslim edenlerin işlediği bir cinayet olduğunu belirtti.

'ULUSAL İŞÇİ GÜVENLİĞİ KURUMU KURULMALI'

Katliamın ardından açılan ve sorumluların görünen bir kısmının yargılandığı davanın kamuoyunu tatmin etmekten uzak olduğunun altını çizen Yalçın "İşçi sağlığı ve iş güvenliği sorunları piyasacı yaklaşımlarla çözülemez. Sendikaların, meslek odalarının, üniversitelerin karar süreçlerinde ve yönetiminde yer aldığı, idari ve mali yönden bağımsız, demokratik bir işleyişe sahip Ulusal İşçi Sağlığı Güvenliği Kurumu bir önce oluşturulmalıdır" dedi.

Basın açıklamasının ardından kitle Gündoğdu Meydanına yürüyürek, iş kazalarında yaşamlarının yitirenlerin anısına denize karanfil bıraktı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yüksekova'da cenaze töreni sonrasında başlayan olaylar devam ediyor

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa