12 Mayıs 2015 18:30

Selma Gürkan: AKP darbe yasalarına yaslanmaya devam ediyor

Paylaş

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan seçim çalışmaları kapsamında halk toplantılarına devam ediyor. Aydın’da Meşrutiyet ve Çeştepe mahallelerinde halk toplantılarında konuşan Gürkan ; “Kenan Evren öldü fakat onun düşünceleri ve fikirleri bugün 12 Eylül’ün yaratmaya çalıştığı çalışma hayatı, ekonomi, kısıtlamalar, hak gaspları bütün bunlar 12 Eylül’den bu yana bir sistem olarak bir rejim olarak devam ediyor” dedi

13 yıllık AKP hükümeti döneminde hemen hemen tüm grevlerin yasaklandığını belirten Gürkan, “Yine 12 Eylül darbesinin ilk yaptığı şey grevleri yasaklanması bütün sendikal faaliyetlerin askıya almasıydı. 12 Eylül darbesinin yaratmış olduğu yasalar ve anayasal düzenlemeler bugün bütün varlığıyla devam ediyor. Aslında darbeler ile mücadele ediyorum diyen AKP Hükümeti  darbeden beslenen darbenin bütün anayasal düzenlemelerine yaslanan ve onlardan beslenen bir tutum izliyor ve tüm politikalarını da bunun üzerine kuruyor” dedi.

'AKP 12 EYLÜL EKONOMİK KARARLARININ SÜRDÜRÜCÜSÜ'

AKP’nin 13 yıllık iktidarında ekonominin çok iyi gittiğini iddia ettiğini hatırlatan Gürkan şunları söyledi; “Büyüyen ekonomi özelleştirmeler ile aslında memleketin ekonomisinin  çarklarını çevirmek anlamına geliyor. Özelleştirmeler dediğimiz şey de aslında 24 ocak kararları ile birlikte 12 eylül rejiminin ortaya koyduğu bir şeydi ve AKP 12 eylül darbe rejiminden aldığı ekonomik politikaları aynen devam ettiriyor. Yine hak ve özgürlüklerin kullanılmasında 12 eylül döneminde kısıtlamalar bugün de farklı yollarla devam ediyor. Basın ifade özgürlüğünün olmadığı, örgütlenme özgürlüğünün olmadığını yüzde 10 seçim barajı örneklerini verebiliriz. Demokrasi getiriyorum diyen AKP hükümeti en ufak bir hak arama mücadelesi veren işçileri ya kapının önüne konuyor ya da terörist olarak tanımlıyor. İşte en son örneği 1 Mayıs’ı kutlamak için Taksim’e çıkmak isteyen işçilere yaptığını görüyoruz, yine cumhurbaşkanının Batman mitinginde kadro isteyen işçiler nankörlükle suçlanıyor. Biz şunu biliyoruz ki 1 milyon 400 bin nankörün yarattığı değerin üzerindeki sarayda kendileri ikamet ediyorlar. Ve o sarayın bir günlük harcaması binlerce nankörün yarattığı değerler üzerinden ve onların asgari ücreti üzerinden bir hayat sürdürmektedirler” 

'BU GİDİŞATA DUR DEMELİYİZ'

Seçimde bu gidişata ‘dur’ demek gerektiğinin altını çizen Gürkan “Partimiz Türkiye’nin hem demokrasi sorunlarının çözülmesi hem ekonomik olarak bu sömürü düzenin değişmesi için  çeşitli demokrasi güçleri ile, barış güçleri ile emek güçleri ile bir ittifak halinde seçimlere girdi ve  Halkların Demokratik Partisi ile seçimlere giriyor. Biz HDP meclise girince tüm sorunların çözüleceğini söylemiyoruz, ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu ülkenin sorunlarına dair bu ülkenin işçilerinin,emekçilerin ezilenlerinin sözünü söyleyebileceği, o demokrasinin inşasının, demokrasinin getirilmesi için mücadele birlikteliğinin güçlenmesine önemli bir olanak sağlayacaktır. HDP ile yapılan ittifakın böyle bir amacı vardır, yüzde 10’luk barajın aşılması önemlidir, baraj işçilerin emekçilerin siyaset yapmaları önünde önemli bir engeldir.Bu açıdan bu ülkenin işçileri ve emekçilerini Halkların Demokratik Partisi’ni desteklemeye ve oy vermeye çağırıyoruz. Bunu sadece HDP’nin etrafında olan partilerden istemiyoruz, bu ülkede işçiler, emekçiler  aslında kendilerinin politikasını yapmayan siyasi partilere oy veriyorlar, bu nedenle AKP’ye, MHP’ye, CHP gibi partilere giden işçi, emekçi, yoksul halk kesimlerinin  emanet oylarını tekrar kendi adreslerine dönmesinin talebinde bulunuyoruz. İşçileri,emekçileri kendileri için politika yapmaya çağırıyoruz” dedi.
HDP’nin yüzde 10’luk barajı aşmasının,Erdoğan’ın başkanlık hayalini suya düşüreceğini dile getiren Gürkan şöyle devam etti; “12 Eylül düzenin koyduğu yüzde 10’luk barajın halk tarafından yıkılması anlamına gelecektir. Yine barajın aşılması Türkiye’de emek ve demkrasi güçlerinin bir arada ortak mücadele zemini güçlendirecektir. Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir adım daha yaklaşmış olacağız. Biz bu nedenle geçmiş dönemde hangi partiye oy verirse versin, bu ülkenin geleceği, gençlerin, kadınların geleceği için önemlidir.” 

'AKP İLE KOALİSYAN YAPILMAZ'

Konuşmasının ardından toplantıya katılan yurttaşların sorularını cevaplayan Gürkan,HDP’nin barajı aşması halinde AKP ile koalisyon yapmayacağına yönelik söz verebilir misiniz? sorusuna; “Bu konu ile ilgili HDP’li arkadaşlar böyle bir ittifakın kesinlikle olmayacağı yönünde net yanıt verdi ama kısaca değerlendirmek gerekirse, her iki partinin açıkladığı seçim bildirgelerine bakacak olursak taban tabana zıt olduğunu görebilmekteyiz. AKP tek tip otoriter ve baskıcı yönüyle ortadayken, HDP ise çok renkliliğin olduğu bir parti, ilkeler bazında taban tabana zıt, biz böyle bir ittifakın olmayacağı yönünde söz veriyoruz” dedi.

'BARAJI YIKACAĞIZ'

Toplantıda konuşan HDP Aydın Milletvekili Adayı Derviş Peker de sistem partilerinin hazineden aldıkları yardımlarla, hükümet ise valilik ve kaymakamlıkların olanakları ile bir seçim çalışması yürüttüğünü vurgulayarak; “Bizler ise halktan aldığımız destek ile gönüllü çalışanlar ile bir seçim çalışması yürütüyoruz, ama bu eşitliksiz, adaletsiz seçim ortamı bizleri yıldırmıyor. HDP’nin baraj altında kalması için elinden geleni yapanlara karşı emek ve demokrasi güçleri ile birlikte barajı yıkacağız, gece gündüz bunun için çalışıyoruz” diye konuştu. (Aydın/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Burundi’de askeri darbe

SONRAKİ HABER

HDP vekil adayları emekçilerle buluştu.

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...