13 Mayıs 2015 16:39

EMEP'ten Soma açıklaması : İnsanca yaşam için mücadeleye!

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Soma’da 301 işçinin can vermesine neden olan koşulların, bugün Türkiye’deki çalışma yaşamının temel koşulları durumunda olduğunu belirterek, 'Bu gidişe dur demek için, işçilerin örgütlenmesi ve mücadele etmesi yegane koşuldur' dedi.

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Soma’da 301 işçinin can vermesine neden olan koşulların, bugün Türkiye’deki çalışma yaşamının temel koşulları durumunda olduğunu belirterek, “Bu gidişe dur demek için, işçilerin örgütlenmesi ve mücadele etmesi yegane koşuldur” dedi. 

Selma Gürkan, cumhuriyet tarihinin en büyük işçi katliamı Soma’nın yıl dönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, aradan geçen bir yılda, çalışma koşulları düzeltilmediği gibi, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın da aralarında bulunduğu sorumluların yargılanmadığına işaret etti. “Soma’dan önce, üç ayda iş cinayetlerinde ölen işçi sayısı 300’ü buluyordu. Soma’dan sonraki bir yıl içinde ise, iki ayda ölen işçi sayısı 300’ü buluyor” diyen Gürkan, iş cinayetlerinin ‘facia’, ‘kaza’ gibi kavramlarla geçiştirilemeyeceğini, bunun sermayenin ve sermaye iktidarının fıtratında var olduğunu vurguladı. 

Selma Gürkan, şöyle dedi: “Patronların daha fazla kâr etmesi üzerine kurulu, rödovans ve taşerona dayalı, iş güvenliğinden yoksun çalışma koşulları her gün yeni işçi cinayetlerine yol açarken, iktidar ve yargı düzeni bu süreçleri örtbas ederek düzenin aynı şekilde devamını sağlıyor. Bu gidişe dur demek için, işçilerin örgütlenmesi ve mücadele etmesi yegane koşuldur. İnsanca çalışma ve yaşama koşulları ancak işçilerin örgütlü olduğu bir düzende mümkün olabilir. Soma’nın yıl dönümünde, devlet yetkilileri dahil tüm sorumluların yargılanması talebimizi bir kez daha dile getirirken, işçi ve emekçileri Soma’yı var eden düzeni değiştirmek için mücadeleye ve örgütlenmeye çağırıyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

Nusaybin sınırındaki patlamada bir çocuk yaralandı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'dan TRT'ye "sansür" tepkisi: Adil olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa