12 Mayıs 2015 22:56

Yasin Börü davası İzmir'e nakledildi

Paylaş

Adalet Bakanlığı, Kobanê eylemleri sırasında yaşanan olaylarda Hür-Dava Partisi üyesi 4 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili açılan davaya bakan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin "güvenlik" gerekçesiyle bulunduğu nakil talebini kabul etti. Bakanlık, davanın İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verdi. 

Kobanê eylemleri sırasında Hür Dava Partisi üyesi Yasin Börü, Riyat Güneş, Ahmet Dakak ve Hasan Gökoguz'un hayatlarını kaybetmesi olayıyla ilgili olarak 27'si tutuklu, 34 kişi hakkında "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "örgüt propagandası yapma" suçlarından açılıp, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dosyası, Adalet Bakanlığı tarafından İzmir'e nakledildi. 30 Mart'ta, "güvenlik" gerekçesiyle davanın başka ilde görülmesi için Adalet Bakanlığı'na başvuran mahkemenin bu talebini kabul eden Bakanlık, dava dosyasına İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bakmasına karar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun her fırsatta dillendirdiği dava, ortaya çıkan skandallarla sık sık gündeme geldi. 

Davada sanık olarak yargılanan 4 kişinin olay günü farklı yerlerde olmasının ortaya çıkmasının ardından son olarak dava sanıkları arasında yer alan Ahmet Tanrıverdi de geçtiğimiz günlerde resen görülen duruşmada olay günü Bingöl'de asker olduğu kanıtlar belgeleri mahkemeye sunmasının ardından hakkındaki tutuklama kararı kaldırılarak serbest bırakılmıştı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

‘Erdoğan’ın meydanlara çıkmasından korkmuyoruz halkın parasıyla çıkmasına karşıyız’

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa