01 Mart 2011 09:49

ASMMMO üyelerinden siyah bantlı protesto

Ankara Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) üyeleri, angaryalara, yok sayılmaya ve sürekli değiştiği için takip edemedikleri mevzuata karşı siyah bant takarak Maliye Bakanlığı’nı protesto etti.Dedeman Oteli’nde bir araya gelen serbest muhasebeci ve mali müşavirler adına konuşan ASMMMO Başkanı Mehmet Koç, düny

ASMMMO üyelerinden siyah bantlı protesto

Paylaş

Dedeman Oteli’nde bir araya gelen serbest muhasebeci ve mali müşavirler adına konuşan ASMMMO Başkanı Mehmet Koç, dünyada bilgi için, Türkiye’de ise vergi için muhasebe yaklaşımının benimsenmesini eleştirdi. Koç, Maliye Bakanlığı’nın denetim yapacak kadrolarının yüzde 60’ının boş tutulduğuna da dikkat çekti.

DENETİM KADROLARININ YÜZDE 60'I BOŞ

1 Mart Muhasebe Günü’nü buruk kutladıklarını belirten Koç, Maliye Bakanlığı’nın denetim yapacak personel sayılarında yıldan yıla belirgin azalma meydana geldiğini ve denetim kadrolarının yüzde 60’ının boş tutulduğunu söyledi. Koç, “Maliye Bakanlığı vergi toplama maliyetini düşürmek için, daha az personel çalıştırarak; kendi yapacağı işleri, serbest çalışan meslek mensuplarımıza angarya olarak yaptırmayı tercih etmektedir” eleştirisini yöneltti. Meslekle ilgili mevzuat düzenlemelerinde görüşüne ilk başvurulması gereken meslek odalarının yok sayıldığına, hiçbir düzenlemede önerilerinin dikkate alınmadığına işaret eden Koç, “Meslek odalarını kendine bağlı birimler olarak algılamakta, meslek mensuplarını da (çalışma düzenine, anayasaya aykırı bir şekilde) ücretsiz iş gördüreceği kişiler olarak görmektedir” dedi.

ASMMMO ANGARYADAN YAKINDI

Meslektaşlarına bu angaryaların zorla yaptırıldığını, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) kendi internet altyapısını geliştirmediğini, ihtiyaca cevap vermeyen internet bağlantılarıyla beyanname dönemlerinde meslektaşlarına adeta eziyet edildiğini ve geceleri de çalışmaya zorlandıklarını kaydeden Koç, kendi altyapılarından kaynaklanan bu sorun nedeniyle meslektaşlarına ve mükelleflere maddi cezalar yüklendiğinin de altını çizdi.

”Bu haksız angaryalarla meslek mensuplarımız, sosyal yaşamdan tamamen koptuğu gibi, yenilenen mevzuatları, mesleki gelişmeleri takip edecek zaman bulamamaktadır” diyen Koç, meslek örgütü olarak hazırladıkları tarifelerde yüzde 10’luk ücret artışının çok görülerek iki yıldır tarifeler yayınlanamadığından yakındı. Koç, yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlerin başında kendilerinin geldiğini savundu.

81 oda örgütlenmesindeki 83 bin meslek mensubuyla dev bir örgüt olduklarını belirten Koç, bu nedenle 1 Mart’ı buruk kutladıklarını söyledi. Bu sebeple, 1 Mart’ta yakalarına taktıkları siyah bantlarla sorunlarının aciliyetini ve önemini anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Koç, “Antidemokratik ve hukuka aykırı biçimde cezayı tehdit aracı olarak kullanan, Maliye Bakanlığı’nın mesleğimiz üzerindeki tahakküm öngören yetkilerinin bir an önce sınırlandırılmasını istiyoruz” dedi.

Seslerinin duyulmaması, sorunlarının görmezden gelinmesi, angaryaların kaldırılmayıp yenilerinin yüklenmesi halinde; beyanname dönemlerinde kendilerini tanıtıp, güçlerini gösterecekleri uyarısı yapan Koç, “Maliye’nin angaryalarını yapma hamallığı istemiyoruz. Kariyerimize uygun, daha iyi koşullarda çalışmak ve yaşamak istiyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Tunus'ta üç bakan daha istifa etti

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu: Gelişmeler aday adayı olma kararı vermeme neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa