12 Mayıs 2015 12:43

Yargıtay, toplu tecavüz davasında polise verilen 28 yıl hapis cezasını onadı

Sakarya'da 2012 yılında 'Utanç davası' olarak bilinen, 14 yaşındaki Ö.C.'ye cinsel istismarda bulunan 28'i çocuk toplam 34 kişinin davasında Yargıtay kararını açıkladı.

Paylaş

Sakarya'da 2012 yılında 'Utanç davası' olarak bilinen, 14 yaşındaki Ö.C.'ye cinsel istismarda bulunan 28'i çocuk toplam 34 kişinin davasında Yargıtay kararını açıkladı. Davada polis müdürü Nadi Şimşek'e verilen 28 yıl 4 ay hapis cezası Yargıtay 14'ncü Ceza Dairesi tarafından onandı. Yargıtay, suç tarihinde öğrenci olan bazı sanıklara verilen beraat kararını ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatlarının itirazı üzerine bozdu.

Sakarya'da 2012 yılında lise öğrencisi 14 yaşındaki Ö.C.'ye aralarında Sakarya Emniyet Müdürlüğü'nde şube müdürü olarak görev yapan Nadi Şimşek ile yaşları  14 ve 18 arasında olan 28 çocuğun da bulunduğu 34 kişi hakkında 'cinsel istismar ve Hürriyeti tahdit' suçlarından Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Olaydan sonra Bosna Hersek'e kaçan polis müdürü Nadi Şimşek, dava sürdüğü sırada Türkiye'ye dönmek isterken havaalanında yakalanarak Türkiye'ye iade edildi. Sakarya 2nci Ağır Ceza Mahkemesinde  24 Şubat 2014 tarihinde karar çıkan davada polis müdürü Nadi Şimşek 14 yaşındaki Ö.C.ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılırken, kendisine yer temin ettiği iddiasıyla yargılanan polis müdürü E.T. ise beraat etti. Mahkeme davada tutuksuz yargılanan 4 yetişkin ve bir çocuğun da beraatine karar verdi. Mahkemede yargılanan 27 çocuk ise 'Hürriyeti tahdit' suçundan ayrı ayrı 5 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme bu cezayı hükmün geri bırakılması ile 5 yıl süreyle ertelerken, yine bu 27 çocuk arasında bulunan ve 'Cinsel istismar' suçu işlediği belirtilen yaşları 14 ile 18 arasında değişen çocuklara ayrıca 1 yıl ile 5 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Bazı çocuklar ise beraat etti.

DAVA YENİDEN GÖRÜLECEK

Temyiz üzerine kararı inceleyen Yargıtay 14'ncü Ceza Dairesi'nde duruşmalı olarak görülen yargılamada polis müdürü Nadi Şimşek'e verilen 28 yıl 4 ay hapis cezası onadı. Yargıtay, Bakanlığın itirazı üzerine dosya üzerinde yaptığı inceleme sonrasında,  haklarında cinsel istismar suçundan beraat kararı verilen 4 çocuğun, cinsel istismarla ilgili haklarında tanık ifadeleri olduğu gerekçesiyle tekrar yargılanmalarını istedi. Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen dava dosyası, Yargıtay'ın isteği üzerine tekrar görülecek. (Sakarya/DHA)


'UMARIM EMSAL OLUR'

Yargıtay kararını gazetemize değerlendiren Sakarya Kadın Platformu’ndan  Neslin Gümüş: Polis müdürünün cezasının onaylanmasının olumlu olduğunu ifade ederek, “Başka tecavüz davalarına emsal olur umarım. Ayrıca artık erkekler de kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı sorununu sahiplenmeli. Bu sadece kadınların sorunu değil” dedi. Beraat eden öğrencilerin çocuk olmasından ötürü cezaevi dışında bir yaptırım uygulanmasını istediklerine de vurgu yapan Gümüş, çocukların mutlaka psikolojik rehabilitasyon sürecinden geçirilmesi gerektiğini kaydetti. (Sakarya/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Van'da bir kadın intiharı daha

SONRAKİ HABER

2019 YKS sonuçları açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa