11 Mayıs 2015 17:18

10 hemşireden 9’unun borcu var

Paylaş

Türk Sağlık-Sen, Hemşireler Haftası nedeniyle hemşirelerin çalışma hayatındaki memnuniyetleri ile ilgili bir anket düzenledi. 1262 hemşirenin katıldığı anketin sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 90’ı borçlu.

Ankette hemşirelere kurum idaresi tarafından çalışanlara yönelik ‘görevlendirme ve ödüllendirmede adil davranıldığını düşünüyor musunuz’ sorusu soruldu. Bu soruya hemşirelerin yüzde 80,6’sı adil davranılmadığı, yüzde 13,8’i kısmen, yüzde 5,6’sı da adil davranıldığı cevabını verdi. Ankette hemşirelere mesleklerini icra ederken duydukları en büyük endişe de soruldu. Hemşirelerin yüzde 36,8’i baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan korktuğunu ifade etti Yüzde 20,4’ü çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamak, yüzde 25,1’i aileme vakit ayıramamak, yüzde 12,3’ü amirlerle sorun yaşamak ve yüzde 5,5’i de işimi kaybetmek dedi.

ŞİDDETE KARŞI ÖNLEMLER YETERSİZ

Anket sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 50,2’sine göre şiddete karşı güvenlik önlemleri yetersiz, yüzde 38,6’sına göre ise güvenlik önlemi alınmıyor. Yeterli güvenlik önlemi alındığını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 11,2. Hemşirelerin ayrıca yüzde 59,4’’ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyor. Yüzde 34,2’si aynı kaldığını, yüzde 6,4’ü de iyileştiğini belirtmiş.

Ankette hemşirelerin ekonomik durumu da tespit edildi. Yüzde 90,3’ü düzenli olarak ödemek zorunda olduğu borcu var. Yüzde 33,7’si bireysel kredi, yüzde 29,1’i konut kredisi, yüzde 17,5’i kredi kartı borcu her ay ödediği düzenli borç olarak ifade ediyor. (Ankara/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

AKP'de istifa: 'Parti şeffaf değil, sözlerini yerine getirmiyor'

SONRAKİ HABER

Kırmıtlı Kuş Cenneti'nde tuzakla yapılan kuş katliamı tepki topluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa