11 Mayıs 2015 16:40

Sulama birliği işçilerinin açlık grevine Kars ve Erzincan’dan destek

Paylaş

Elazığ Eyüp bağları ve Kovancılar Sulama Birliği çalışanları AKP İl Başkanının “Sorunlarınız çözülecek” sözü üzerine bıraktıkları açlık grevine, sözlerin tutulmasını üzerine yeniden başladı. İşçiler açlık grevini Beyazçeşme Mahallesi’nde boş bir dükkanda sürdürüyor. 

Sulama birliği işçilerinin başlattıkları açlık grevinin 3. gününde Kars ve Erzincan’dan gelen sulama birliği çalışanları, arkadaşlarına destek verdi. Kars’tan desteğe gelen işçiler “600 kilometre Kars’tan geliyoruz. Bu sorun bugün bu arkadaşlarımızda yarın bizde olacak, bu sorun çözülmediği takdirde sulama birlikleri böyle sorunlarla karşı karşıya kalacaklar” dediler.

Açlık grevine başlayan işçiler adına konuşan Süleyman Tanış, desteğe gelen arkadaşlarına teşekkür ederek “Arkadaşlarımızın verdiği desteğe umuyorum ki yetkililer duyarsız kalmaz. Bu sorun artık Elazığ’ın sorunu olmaktan çıkmıştır” dedi.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Daha önce 24 Mart’ta açlık grevine başladıklarını hatırlatan Tanış, grevin 6. gününde AKP İl Başkanı Nusret Çoban’ın şehrin başbakanı olduğunu söyleyerek 1 ay içerisinde sorunun çözümü için söz verdiğini aktardı. Tanış, “Biz de arkadaşlarımızla verdiği sözlere güvenerek, elini öperek grevi sonlandırdık. Verilen o sözün üzerinden 43 gün geçti ama vaatler yerine gelmedi. Bu nedenle bu grev artık kaçınılmaz hale geldi. Yetkililere sesleniyoruz, lütfen bu konuyu bitirin bitirmeden de yanımıza gelmeyin. Bizim artık gidecek bir evimiz yok, bizim artık bu saatten sonra gidecek bir işimizin olması lazım” diye konuştu. 

2004’TEN BU YANA MAĞDURLAR

Elazığ’da 2004 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Uluova’nın sulanması için kurulan Eyüp Bağları Sulama Birliği, 2010 yılında faiziyle birlikte yaklaşık 20 milyon lira elektrik borcunu ödeyemeyince tasfiye edilmişti. Sulama birliğinde çalışan 26 işçi ise paralarını alamamış ve başka kurumlarda da istihdam edilmemişlerdi. Yaklaşık 6 yıldır işsiz kalan işçilere ne ücret ödeniyor ne de işsizlik sigortası gibi yasal haklarından faydalanabiliyor. (Elazığ/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP de Kenan Evren'in cenazesine gitmeyecek

SONRAKİ HABER

Okuyucuları Evrensel’e sahip çıktı: İnadına 1 gazete daha fazla alacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...