11 Mayıs 2015 15:15

AGİT seçimler için heyet gönderecek

Paylaş

İzmir Milletvekilli Adayı Ertuğrul Kürkçü, AB Türkiye Delagasyonu Siyasi İşler Müsteşarı İreneusz Fidos ile yaptığı görüşme sonrası, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) seçimler için bir gözlemci heyet göndereceğini paylaştı. 

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı İreneusz Fidos ve beraberindeki heyet, HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü ile HDP İzmir İl Örgütü binasında bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleşen ve yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası Ertuğrul Kürkçü, görüşmeye ilişkin demeç verdi. 

Fidos ile yaptıkları görüşmenin genel anlamda İzmir'deki siyasi durum ve seçim çalışmaları konusunda yoğunlaştığını belirten Kürkçü, görüşmede seçim güvenliği ile ilgili kaygılarını dile getirdiğini söyledi. Kürkçü, şunları aktardı: "Görüşmemizin konusuna değinirsek İzmir'deki genel siyasi durum ve seçim güvenliği konusundaki beklentilerimiz endişelerimiz üzerineydi. Biz seçim güvenliği konusunda bir endişeye sahip olduğumuzu, özellikle önceki seçimlerdeki gibi elektrik kesintisi, oy sayma ve kayıt işlemleri için kullanılan bilgisayar işletim sistemlerinin açıkları konusunda şüphelerimiz ve endişelerimiz olduğunu söyledik" 

Müsteşarın ise kendisine Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT), Türkiye'ye seçimler için bir heyet göndereceğini aktardığını paylaşan Kürkçü, "Müsteşarın anlatımına göre, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, seçimler için bir gözlemci heyeti gönderecek. Ancak bu heyetin, Türkiye'deki bütün sandıkların güvenliğini denetleyemeyecek kadar dar olduğunu ve ancak bazı örnek seçim çevrelerinde çalışma yapacaklarını öğrendik. Biz de onlara, bu yönlü düşüncelerimizi anlattık" dedi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Irak’a seçim sandığı konulmadı

SONRAKİ HABER

Salihli’de domates hasadı başladı: Üretici de tüccar da memnun değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa