10 Mayıs 2015 15:41

Kenan Evren’in yasakladığı şenlik 36 yıl sonra ölümünde kutlandı

12 Eylül 1980 askeri darbesi döneminde yasaklanan ve Mardin’de Arap ve Süryani halklarının şenliği olan doğanın uyanışı anlamını taşıyan Hessıt Merenê şenliği, 36 yıl aradan sonra 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölüm gününde kutlandı.

Paylaş

Artuklu Belediyesi’nin organize ettiği Mardin halkının unutulan geleneği Hessıt Merenê şenliği önceki günü Mardin’i merkez Artuklu ilçesinde bulunan 1. Cadde’de geçiş töreni ile başlamıştı.

12 Eylü 1980 askeri darbesinden sonra bir daha kutlanmayan şenlik, ilk kez 36 yıl aradan sonra Mardin halklarının güçlü katılımı ile kutlandı. Doğanın uyanışı anlamına gelen Arap ve Süryani halklarının şenliği Hessıt Merenê kutlamasının, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölüm gününe denk gelmesi de, şenliğe ayrıca bir anlam kattı.

Artuklu ilçesinde bulunan ve mesire alanı olarak bilinen Kamor Parkı’nda sabah erken saatlerinden itibaren Hessıt Merenê şenliği, Mardin’de yaşayan Arap, Süryani, Türk ve Kürtlerin katılımı ile kutlandı. Şenlikte, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay,  Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Sevinç Bozan, Eş Başkan Yardımcısı Mehmet Hadi Baran, Belediye Meclis Üyeleri, Hessıt Merenê Şenliği Komisyonu, Mardin-Diyarbakır Süryani Metropoliti Saliba Özmen, Demokrat Araplar Derneği, DBP ve HDP temsilcileri yer aldı. 

Şenlik havasında geçen Hessıt Merenê’ye katılan yurttaşlar, yaptıkları yemekleri birbirlerine ikram etti. Şenlik boyunca, yurttaşlar çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekti ve Mardin Araplarına özgü Reyhani oyunu oynandı. 

Şenlikte, Mardin Artuklu Üniversitesi Mahalli Müzik Grubu seslendirdiği Arapça, Süryanice, Türkçe ve Kürtçe müzikler seslendirdi. Ardından mahalli müzik grupları da sahne alarak, söylenen ezgiler eşliğinde halaylar çekildi.  

‘EVREN'İN ÖLÜMÜ ŞENLİĞİ DAHA ANLAMLANDIRDI' 

Şenlikte konuşma yapan Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Sevinç Bozan, Hessıt Merenê’nin yıllardır kutlanan bir şenlik olduğunu, ancak 12 Eylül askeri darbesinden sonra Mardin kalesinin halka kapatılması sonucu bir daha bu şenliğin kutlanamadığını hatırlattı. Bozan, fiili olarak yasaklanan bayramı 36 yıl aradan sonra halkların bayramını kutlamak için bir arada olduklarını ifade ederek, “Hessıt Merenê bir başlangıç. Önümüzdeki yıldan itibaren özüne uygun olarak 9 gün boyunca kutlayacağız. Festival olarak kutlayacağız. Bunun bir başka önemi daha var bizler için. Bu festivalimizi yasaklayan 12 Eylül zihniyetin mimarı Kenan Evren dün ölüm haberi geldi. Festival ve ölüm haberinin aynı güne denk gelmesi şenliğin önemini de daha da anlamlandırmıştır. Halkın şenliğini yasaklayanlar bugün yok olup gidecekler, ama bizim şenliğimiz bundan sonra her yıl büyük bir coşkuyla kutlanmaya devam edecektir” dedi. 

ZERDE TATLISI DAĞITILDI

Daha sonra konuşan Hessıt Merenê Şenliği Komisyon Sözcüsü Çetin Alkanoğlu ise, Arapça Arapça yaptığı konuşmasında, Hessıt Merenê’nin tarihi önemine vurgu yaparak, önümüzdeki yıllarda şenliği festivale dönüştüreceklerini söyledi. Konuşmaların ardından, şenliğe katılanlara, eş başkanlar Akyol Akay ve Bozan ile Metropolit Özmen tarafından Mardin tatlısı olarak bilinen Zerde tatlısı dağıtıldı. Şenlik, halay ve reyhani oyunlarıyla devam etti. (HABER MERKEZİ) 

ÖNCEKİ HABER

Engelli yurttaşlar, eşit hak ve bağımsız bir yaşam talep etti

SONRAKİ HABER

Lübnan'da protestoların 4. günü: Yaklaşık 1 milyon Lübnanlı sokakta

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa