09 Mayıs 2015 20:24

Davutoğlu: İktidar olamazsak istifa ederim

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hatay'dan sonra Mersin'de konuştu.

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde toplanan partililere hitap eden Davutoğlu, Mersin'in Türkiye'nin küçük bir numunesi olduğunu, her etnik kökenden insanların birlik ve beraberlik içinde yaşadığını söyledi. Yeni Türkiye sözleşmesini kaleme alırken Mersinli Aslanköylü kadınlardan bahsettiğini anlatan Başbakan Davutoğlu, "Türkiye demokrasisi çok darbe yerdi. Biz iktidardayken bile nice darbe teşebbüsleri gördü. Türkiye'de artık milli iradeye kimse gem vuramaz" dedi.

Davutoğlu, "Bu millet bana emaneti vermez ise arkadaşlarımıza emaneti teslim etmez ise 7 Haziran akşamı istifa ederim. Onlar edebilir mi edemezler. Çünkü iktidar olamayacaklarını biliyorlar. Ak Parti denilince akla erdem gelir. Sizin verdiğiniz emanete sahip çıkan Ak Parti'nin hiç ihanet ettiğiniz gördünüz mü? Toros Dağları çökmedikçe, Akdeniz kurumadıkça emanetinizi bir saniye bile sahipsiz bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

CHP'nin seçim reklamını da eleştiren Davutoğlu şöyle dedi: "CHP, milletçe alkışlıyoruz falan diye bir reklam kampanyası başlattı. Amerika'dan reklamcı getirdiler. Ne kadar para verdiler Amerikalı reklamcıya. Yalancının mumu yatsıya kadar sönermiş. O kampanya durdu. Nereye gitti bu CHP'nin paraları. Mersin'de Deniz Park yaptılar, 34 milyon Türk lirası para döktüler. Kılıçdaroğlu gelip övdü, şimdi yıkılıyor. Bunların hesabı işte bu kadar. Kılıçdaroğlu 'Bana 4 yıl verin başka bir şey istemiyorum' diyor. Biz güzelce hazineyi doldurduk. 46 milyar dolardan 146 milyar dolara çıkarttık. Şimdi gözünü hazineye dikti. Gelip har vurup harman savuracak çekip gidecek."

KARDEŞİN DAĞDA NE YAPIYOR?

Selahattin Demirtaş'ı da eleştiren Davutoğlu, şunları söyledi: "HDP Eş Genel Başkanı, CHP ağzıyla konuşuyor, diyanet kapatılsın diyorlar. Ya Allah aşkına biz 28 Şubat'ı tarihe gömmedik mi? Ben şimdi Demirtaş'a soruyorum. 'Senin kardeşin dağda ne yapıyor? Niye barış için çalışmıyor? Seçim yaklaştığında şehirde barış sözcüsü, seçim bitince terörün sözcüsü. Böyle iki yüzlülük olur mu? İndir maskeni."

Kadına yönelik şiddetin AKP döneminde gösterdiği artıştan habersizmiş gibi konuşan Davutoğlu, "Özgecan kardeşimiz öldürüldü. Kadına karşı şiddete hayır diyecek misiniz? Kim kadına el kaldırırsa erkekler olarak karşısında biz duracağız diyecek misiniz? Genç kızlarımızın annelerimizi şiddet görmediği bir Türkiye özlüyoruz. Şiddete son. Kadına çocuğa karşı şiddete son mu? Annelerin yüreğini yakan teröre karşı dimdik ayaktayız" diye konuştu.

BERKİN ELVAN PANKARTLI 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Davutoğlu'nun Mersin mitinginin yapıldığı Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önündeki polis noktasından geçmek isteyen 24 yaşındaki Uğur K. 17 yaşındaki A.İ.A. ile aynı yaştaki H.M.'den şüphelenen ekipler, vücutlarına sardıkları pankartı kontrol etti. Altında Halk Cephesi yazan 'Berkin Elvan yaşıyor' pankartı taşıyan 3 kişi gözaltına alınarak, Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. (Mersin/DHA)

ÖNCEKİ HABER

THY'de sistem arızası

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa