09 Mayıs 2015 18:05

Akmen'den Üzümcü ve Halman'a yönelik baskılara tepki

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Rumelihisarı’ndaki Boğazkesen Mescidi olarak bilinen ve Açıkhava Tiyatrosunun bulunduğu bölgede başlatılan yıkık mescidin rekonstrüksiyonuna (yeniden inşa) karşı çıkan tiyatro oyucusu Defne Halman ile ilgili olarak: “Siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz” diye tepki gösteren Cumhurbaşkanı’na, Sahne Sanatları Eleştirmeni ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Eski Başkanı, gazetemiz yazarı Üstün Akmen, “Defne Halman sanatın bağbanlarındandır. Asıl siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz” diye sordu.

Bu konuda Defne Halman’ın yanında olduğunu ve sonuna kadar destekçisi olacağını ifade eden Üstün Akmen, tarihsel eserlere dinsel amaçlarla yaklaşıldığını söyledi.  “Yahu, Rumelihisarı’nın birkaç adım ötesinde 18. yüzyıldan kalma bir mescit var. Tiyatro sahnesi olarak kullanılan alana mescit yapmak da nereden çıktı? Cumhurbaşkanı alenen siyasal amaçlı davranmayı bu konuda da sürdürüyor. Ayıptır, günahtır. Burçların gerekli onarılması dururken, taze mescit yapmak aklı başında hiç kimsenin kabulleneceği bir davranış biçimi değildir” dedi. Cumhurbaşkanı ve siyasi iktidarın müzeleri de ibadet yeri olarak kullanılması yoluyla dayatmacı tutumunu artırdığını söyleyen Üstün Akmen: “Cumhurbaşkanı Defne Halman’ı bizim bağımızda yakma girişimi başlatıyor. Yağma yok! Bağcıyı dövmek uğruna sanat üzümlerini din tüccarlarına yedirmeyeceğiz” dedi.  

'UYAN ARTIK EY EHLİ SANAT'

Akmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın ödüllü oyuncusu Levent Üzümcü’nün tiyatrodan ihracı ve memurluk haklarının feshi istemiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBBŞT) Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi üzerine de “Artık bağırmıyorum, çığlık atıyorum. Uyan Artık Ey Ehli Sanat” dedi.

Bir sanatçının görüşlerinden dolayı belediyenin yüksek disiplin kurulunda yargılanmasının diğer tiyatroculara gözdağı vermek amacını güttüğünü iddia eden Üstün Akmen, “Genel Sanat Yönetmenlerini ve kurulunu etkisiz kıldılar. Yetmedi İBBŞT mensuplarının teşvik ikramiyelerini ödemeyerek sözüm ona cezalandırıyorlar.  Tiyatroya alınacak yeni oyuncuların kimliklerini sosyal medyadan tarayarak siyasal görüşlerine göre değerlendiriyorlar” ifadesini kullandı. 

Rejimini zorla dayatmak isteyen siyasi partinin sanatı engellemek amacını artık iyiden iyiye ortaya koyduğunu söyleyen Akmen, “Tüm sanatçılar Defne Halman’ın da, Levent Üzümcü’nün de, diğerlerinin de yanı başında yer almalıyı. El ele, diz dize olmalıyı. İçinde olduğumuz zifiri karanlık günleri ancak böyle atlatılabilir. Artık bağırmıyorum, çığlık atıyorum. Uyan Artık Ey Ehli Sanat” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Dersim’de hasta tutuklular için yürüyüş

SONRAKİ HABER

Yıldırım "oylar çalındı" iddiasını sürdürdü: Neden üzerinize alınıyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa