09 Mayıs 2015 17:49

Nar Film Festivalinde yazlık sinema keyfi

Antep’te gerçekleştirilen 5. Nar Film Festivali birbirinden seçkin filmleriyle devam ediyor. Dün Welatê me Kurdistane, Malakanlar, Fıtrat, Navê Te Çîye gibi belgesel filmler yönetmenlerin katılımıyla Nar Sanat Derneğinin bahçesinde gösterimi gerçekleştirilirken, Geronimo, Sivas, Sefer Tası gibi filmler ise sinema salonlarında gösterimi yapıldı.

Paylaş

Antep’te gerçekleştirilen 5. Nar Film Festivali birbirinden seçkin filmleriyle devam ediyor. Dün Welatê me Kurdistane, Malakanlar, Fıtrat, Navê Te Çîye gibi belgesel filmler yönetmenlerin katılımıyla Nar Sanat Derneğinin bahçesinde gösterimi gerçekleştirilirken, Geronimo, Sivas, Sefer Tası gibi filmler ise sinema salonlarında gösterimi yapıldı. Dernek bahçesinde gerçekleştirilen film gösterimleri ve filmlerin yönetmeleriyle söyleşiler, eski zamanların yazlık sinema keyfi tadında film gösterimi yaşattı.

Belgesel filmlerin yönetmenleri film sonrası izleyicilerle söyleşi gerçekleştirdi. Nar Sanat Derneğinin bahçesinde gerçekleştirilen söyleşilerde izleyicilerle filmler hakkında konuşuldu.
 
EGÎDÊ CİMO’YA VEFA BORCU

Welatê me Kurdistane(Ülkem Kürdistan) belgeselin yönetmeni İbrahim Yıldırım, Egîdê Cimo’nun 1915 yılında Ermenistan’a sürülen Êzîdî Kürtlerden olduğunu belirterek “O dönem sadece Ermeniler sürülmedi.Êzîdî Kürtlerdesürüldü. Egîdê Cimo’da Ermenistan Kürtçe yayın yapan Erivan radyosunda birçok dengbejin şarkılarının müziğini yapmıştır” dedi. Egîdê Cimo’nun günümüzde de Kürtler içinde müziklerinin dinlendiğini ancak pek tanınmadığını söyleyen Yıldırım, Egîdê Cimo’ya vefa borcunun ödenmesi için böyle bir belgesel çektiğini söyledi.

‘İŞÇİ SINIFINI ANLATAN FİLMLER YAPACAĞIM’

Daha sonra Malakanlar belgesel filminin gösteriminden sonra filmin yönetmeni İlknur Yılmaz ile söyleşi yapıldı. Çok kültürlülükten bahsedildiğini ancak bu çok kültürlülüğün yansıtılmadığını belirten Yılmaz, Kürtler dışında birçok halkın kültürünün yok olmaya başladığını söyledi. Bu bağlamda Hayat TV kurulduğunda Türkiye’de yaşayan çeşitli halkların kültürlerine dair Ninnilerin Göçü programı yaptıklarını söyleyen Yılmaz, Malakanlar belgeselini de bu kapsamda çektiğini dile getirerek, halkların kültürlerin unutulmamasına, zor imkânlarına rağmen katkı sağlamaya çalıştıklarını vurguladı. Fıtrat belgesel filminin gösteriminde sonra da yönetmeni Suat Eroğlu ile söyleşi gerçekleştirildi. Çocuk işçiliğinin anlatıldığı Fıtrat filmi için Eroğlu, kendisinin de çocukken çalıştığını, bu yüzden işçiliği çok iyi bildiğini ve hep işçi sınıfının hikâyelerini filmlerine konu edineceğinden söz etti.

Günün son belgesel film ise Kürtlerin Türkiye’de kimliğe isim yazdırma deneyimlerinin traji-komik bir şekilde anlatıldığı Navê te çîye? (Senin adın ne?) oldu. Kürtlerin istedikleri isimleri nüfusa kayıt ettirememesinin anlatıldığı filmi izleyiciler keyifle izledi. (Antep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Üzümcü: Hükümetleri eleştirmek doğal bir haktır

SONRAKİ HABER

TÜRGEV: CHP adayını gençlerimizden ve gönüllülerden özür dilemeye davet ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa