09 Mayıs 2015 17:20

Türk Metal işçiyi bölmek için yalana sarıldı

Türk Metal Sendikasının MESS’le imzaladığı sözleşmenin geri çekilmesi ve daha iyi bir sözleşme imzalanması için günlerdir eylem yapan metal işçilerini bölmek için girişimler devam ediyor.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
Bursa

Türk Metal Sendikasının MESS’le imzaladığı sözleşmenin geri çekilmesi ve daha iyi bir sözleşme imzalanması için günlerdir eylem yapan metal işçilerini bölmek için girişimler devam ediyor. Renault’ta işten atmaları üretimi durdurarak engelleyen işçilere ‘oyuna gelme’ başlıklı bildiri dağıtan Türk Metal, illegal örgütlerin başta Renault başta olmak üzere Bursa’daki fabrikaları hedef aldığını öne sürdü. MESS ile imzalanan kölelik sözleşmesinden tek satır bile bahsedilmeyen bildiride, “İllegal örgütler, seçim öncesi karışıklık çıkarmak amacıyla başta Renault olmak üzere Bursa’daki fabrikaları hedef aldı. Bu gerçek, gerek emniyet güçleri, gerekse bazı meslek örgütleri tarafından daha en başında yayımladıkları duyurular ile ortaya kondu. Ancak bu illegal örgütler bütün uyarılarımıza rağmen, içeriden de aldıkları destekle ne yazık ki faaliyet alanı buldu” dendi.

EMEP İLÇE BAŞKANI HEDEF GÖSTERİLDİ

Bildiri dağıtmakla yetinmeyen Türk Metal yöneticileri, sosyal medya üzerinden de işçileri bölmek için çalışmalarını sürdürüyor. Gazetemizi de hedef gösteren Türk Metal, işçilere destek veren parti ve demokratik kitle örgütlerini illegalmiş gibi göstermeye devam ediyor.  Son olarak Emek Partisi (EMEP) Mudanya İlçe Başkanı Levent Kayak’ın fotoğrafı sosyal medyada paylaşıldı ve şunlar yazıldı: “Mudanya’dan bir arkadaş diyor ki; Bu hain Mudanya’da sürücü kursu sahibi ve pazar günü kent meydanında İstiklal Marşına saygısızlık yapan DHKPC üyesi olduğu tespit edilen yav…şakları taşıdığı bilgisini verdi.”

KAVLAK, İŞÇİNİN YANINA DEĞİL TV’YE ÇIKIYOR

Bu arada metal işçilerinin eylemleri başka fabrikalara da yayılarak devam ediyor. Tofaş’ta  vardiya giriş çıkışlarında eylem yapan işçiler, sık sık  “Satılmış sendika istemiyoruz” sloganları attı.

İşçilere, Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın Bursa’nın yerel televizyonu Olay TV’ye çıkarak işçilerin sorularını yanıtlayacağını belirten bir mesajın atılması ise tepkiye neden oldu. “Madem sorularımızı yanıtlamak istiyor. Neden fabrikanın önüne gelmiyorsun” diyerek Kavlak’a tepki gösteren işçiler, yalanlara inanmayacaklarını ifade ettiler.

ÖNCEKİ HABER

Bakanlıkta X-Ray şiddeti

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa