09 Mayıs 2015 05:00

Bosch’ta patron sendika oyunu

Başta Renault başta olmak üzere bir çok fabrikada metal işçileri, Türk Metal’in MESS’le imzaladığı grup sözleşmesinden daha iyi olan Bosch sözleşmesinin kendi işyerlerinde de uygulanması talebiyle haftalardır eylem yapıyor. Bosch’ta ise sendikanın ve patronun oyunları bitmek bilmiyor.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
Bursa

Başta Renault başta olmak üzere bir çok fabrikada metal işçileri, Türk Metal’in MESS’le imzaladığı grup sözleşmesinden daha iyi olan Bosch sözleşmesinin kendi işyerlerinde de uygulanması talebiyle haftalardır eylem yapıyor. Bosch’ta ise sendikanın ve patronun oyunları bitmek bilmiyor.

Bordroda, alınan ücret ile yapılan iyileştirmenin ayrı ayrı gösterilmemesi nedeniyle saat ücretine ne kadar zam yapıldığı anlaşılmazken, işe yeni giren 200’ün üzerindeki işçinin ise “sendika üyelikleri olmadığı” gerekçesiyle yapılan iyileştirmelerden faydalanamadığı ortaya çıktı. Saat ücretinin halen 5.34 olduğunu belirten yeni girişli işçiler, “Biz işe başlar başlamaz sendikaya üye olduk. Bugüne kadar da aidatlar ücretimizden kesiliyor. Madem biz üye değiliz, nereye gitti bu paralar?” diye soruyor.

MÜCADELEYE DEVAM!

Üç yıldır sözleşme imzalayamadıkları için büyük bir mağduriyet yaşayan işçiler patronun ve sendikanın oyunlarına tepkili. “Patron verdiğimiz mücadele sonucunda elde ettiğimiz kazanımları geri almak için her yolu deniyor” diyen Bosch işçileri, sendikanın da buna çanak tuttuğunu söyledi.

2014 yılında işe giren bir Bosch işçisi, “2014 nisan ayında işe girdim. Yapılan iyileştirmelerle birlikte yeni dönemde saat ücretimin 6.86 olacağını söylediler. Ancak bordroyu aldığımızda saat ücretimin 6.28 olduğunu gördüm” diye konuştu. Sendikaya giderek bunun nedenini soran işçilere, sendika temsilcilerinin “Şu anda yapabileceğimiz hiçbir şey yok” cevabı vermesi üzerine tepkiler arttı. 2014 girişli işçileri haklarını aramak için birlik olmaya çağıran Bosch işçisi, “Eğer susarsak kaybederiz. Mücadeleye devam!” dedi. Son gelişmelerden dolayı tartışmaların arttığı Bosch’ta sendikadan istifalar da yeniden başladı.

MAYSAN MANDO İŞÇİLERİ: ÇELİK-İŞ DE TÜRK METAL GİBİ

Metal işçilerinin eylemleri her gün başka bir fabrikaya yayılarak devam ediyor. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Maysan Mando’da da işçiler, sendikalarının tıpkı Türk Metal gibi haklarını savunmadığını söyleyerek fabrika içerisinde yürüyüşe geçti. Sorunlarının benzer olduğunu belirten Maysan Mando işçileri, birlikte mücadele ederek kazanacaklarını dile getiriyor.

DELPHİ VE FARBA

Delphi ve Farba fabrikalarında da eylemler sürüyor. İşçiler vardiya çıkışlarında ve yemekhanelerde sendikaları Türk Metal’i ve patronu protesto etti. Farba’da yapılan eylemleri çekmek isteyen işçilere, patron temsilcileri “yasak” diyerek izin vermedi.

ÖNCEKİ HABER

AKP Şırnak milletvekili adayı Rézgin Birlik'in ailesi kitlesel bir törenle HDP'ye katıldı

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa