08 Mayıs 2015 22:56

Nar Film Festivali’nde sinemacılar sansürü konuştu

Gaziantep’te kurulan Nar Bilim, Kültür ve Sanat Derneğinin gerçekleştirdiği 5. Nar Filmi festivali “Sanatta Sansür” söyleşisiyle başladı.

Paylaş

Gaziantep’te kurulan Nar Bilim, Kültür ve Sanat Derneğinin gerçekleştirdiği 5. Nar Film Festivali “Sanatta Sansür” söyleşisiyle başladı. Sinema Yazarları Şenay Aydemir, Hasan Cömert, Evrim Kaya ve Yönetmen Suat Eroğlu, sansür ve devletin sanatı denetleme aracı olarak kullandığı uygulamaları anlattı.

12 Mayıs’a kadar devam edecek festival bu yıl Türkiye’de yaşayan Suriyeliler ve dünyanın yurtsuz, sürgün halklarına; mültecilere ithaf edildi.

Sansür yapanın sansür yaptığını kabul etmediğini anlatan Hasan Cömert, buna karşın Gezi direnişinin bu denetim biçimlerine karşı farkındalığı arttırdığını vurguladı. Geçmişte her ne kadar sansüre karşı çeşitli etkinlikler yapılmış olsa da sansürün her dönem kabuk değiştirerek, çeşitli formatlarda sürdüğünü ifade eden Şenay Aydemir, ‘90’lı yıllardan 2000 yıllarının ortalarına kadarki sürede sansürün daha çok Kürt sorunu üzerinde yoğunlaştığını belirterek, en son olarak ise Bakur filmine sansür uygulandığını hatırlattı. Devletin, sansürü, politikaları gereği kendi propagandası için kullandığını belirten Evrim Kaya, Bakur filminin çözüm süreci döneminde yararlanılması gereken bir film olduğunu söyledi. Sinemacı Suat Eroğlu ise sansürle başa çıkılması için de örgütlüğünün sağlanması gerektiğini dile getirdi. (Antep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kuşların göç rotaları değiştirilemez

SONRAKİ HABER

Yıldırım "oylar çalındı" iddiasını sürdürdü: Neden üzerinize alınıyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa