08 Mayıs 2015 19:57

Yemek yetersiz, sömürü sınırsız

Paylaş

Sedat BAŞKAVAK
Mersin

Mersin Serbest Bölgesi’nde çalışan işçiler hem az ve bayat verilen yemeklerden şikayetçi hem de haklarının gasbedilmesinden. Cumartesi gününden bu yana yemek boykotu yapan işçiler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

Mersin Serbest Bölgesi’nde çalışan 600 işçi kalitesiz ve az miktarda yemek çıktığı için yemekhaneye gitmiyor. İşçiler, “Hep aynı çeşit yemekler çıkıyor. Öğle yemeği olarak sadece kısır veriliyor. Bazı günler mercimek köftesi ve yoğurt çıkıyor. En az üç çeşit yemek olmalı. Yemekleri çoğu işçi arkadaşımız yemiyor” diyor.

İşçiler yemek sıkıntısının yanı sıra hak gasplarına da dikkat çekiyor. Serbest Bölge’nin tamamında işçiler bankadan asgari ücret çekerken, kalan paralarını ise elden alıyor. Kimi işyerlerinde ise işçiler bankadan aldıkları asgari ücretin bir kısmını (100 ile 300 arası) patrona geri veriyor. Sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden yatırıldığına dikkat çeken işçiler, “Maaşımızın tamamının bankaya yatırılmasını ve hepsini bankadan çekmek istiyoruz” diyor.

İşçilerin bir diğer sorunu da fazla mesailerinin karşılığını alamamaları. İşçiler şöyle anlatıyor: “Örneğin bugün bizi 16’da gönderdiler. ‘İş az, gidin’ diye bizi erken gönderen patron işin çok olduğu ve bize fazla mesai yaptırdığında bugünkü erken çıkartılmamızı eksik saat olarak bizden düşüyor, fazla mesai yaptığımız saati de buna karşılık sayıyor. Biz de ‘Biz çalışırken siz bizi eve gönderdiniz, o zaman o günü tam sayacaksınız ve buna ek olarak fazla mesai yaptığımızda da kanunen 1 saati 1.5 saat saymanız gerekir’ diyoruz.”

Yemek yenmemesi ve parça başı üretimin düşmesi üzerine patronun “Terbiyesizlik yapmasınlar, yemeği yesinler” dediğini belirten işçiler, ayrıca işyeri müdürünün de “Bu işe kimler öncülük ediyorsa listesini getirin işten atacağız” dediğini belirtti. İşçiler, “Liste verilmesini engelledik. Bir liste verilecekse herkesin isminin verilmesini istiyoruz” diyor.

ÖNCEKİ HABER

Arçelik’te de işçinin sabrı taştı

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa