08 Mayıs 2015 19:54

Arçelik’te de işçinin sabrı taştı

Paylaş

Eren ERGİNE
İstanbul

Bursa’da 3 yıllık sözleşmenin yenilenmesi talebiyle verilen mücadele diğer illerde Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalara da yayıldı.

Beylikdüzü’de kurulu ve yaklaşık 1200 işçinin çalıştığı Arçelik fabrikasında baştemsilcilere yüzde 15, bölüm temsilcilerine ise yüzde 10 zam yapılması bardağı taşırdı. Buna tepki olarak istifalar başlarken 2 günde 325 işçinin sendikadan istifa ettiği bildirildi. 

Sendikacılar bunun üzerine fabrikaya gelerek işçilerle görüştü. 3 yıllık sözleşmenin işçilerin yararına olduğunu iddia eden sendikacılar, bazı işçilerin ortalığı karıştırdığını savunarak, bu işçilerin tazminatlarının verilerek işten atılacağını söylediler. 

Gazetemize konuşan işçiler ise 3 yıllık sözleşmeden memnun olmadıklarını belirterek, Bosch’ta imzalanan sözleşmenin kendilerine de uygulanmasını istiyor. Sendikacılara ek zam yapılmasına tepki gösteren işçiler, “Sendikacıların değil bizim maaşımız yükseltilsin” dedi. Koç Holding ile Türk Metal’in omuz omuza olduğunu belirten işçiler, buna karşı mücadele edeceklerini söylediler. 

İŞTEN ATMALAR KABUL EDİLMEYECEK

İşten atmaları kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyleyen işçiler, işten atmaların sorumlusunun Türk Metal olacağını ifade etti. Türk Metal’in “Tazminatını almak isteyen işçiler var” diyerek işten atmaları meşrulaştırmak istediğini ifade eden işçiler, Arçelik genel müdürüyle yaptıkları görüşmede kendilerine işten atma olmayacağına dair söz verildiğini aktardılar. İşçiler “Eğer buna rağmen arkadaşlarımız işten atılırsa işi durdururuz” uyarısında bulundu. 

ÖNCEKİ HABER

Sanayi üretimi martta arttı

SONRAKİ HABER

Porto Riko'da vali ve yolsuzluk karşıtı kitlesel protestolar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa