Demirbaş’ın sağlık durumu kötüye gidiyor

Demirbaş’ın sağlık durumu kötüye gidiyor

KÜRT siyasetçileri hakkında açılan davada sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, mahkemenin yurt dışı yasağını kaldırmamasına ilişkin, “Birçok tedaviye başvurdum, ancak iyi gelmedi. Yurt dışına gitmezsem durumum daha da kötüleşecek” dedi.Kürt siyasetçilerine ve insan

KÜRT siyasetçileri hakkında açılan davada sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, mahkemenin yurt dışı yasağını kaldırmamasına ilişkin, “Birçok tedaviye başvurdum, ancak iyi gelmedi. Yurt dışına gitmezsem durumum daha da kötüleşecek” dedi.

Kürt siyasetçilerine ve insan hakları savunucularına yönelik 25 Aralık 2009’da yapılan operasyonda tutuklanan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilmişti. Vücudundaki kanın pıhtılaşması riski ile yaşayan Demirbaş’ın durumu ciddiyetini korurken, yurt dışında tedavi görmek için avukatlarının önceki günkü duruşmada, yurt dışı yasağının kaldırılması talebi reddedildi. Hastalığının gittikçe kötüye gittiğini belirten Demirbaş, Türkiye’nin birçok ilinde toplam 6 üniversitenin hastanesine ve özel kliniklere gittiğini dile getirdi. Doktorların tedavisinin burada yapılamayacak derecede olduğunu söylediğini anlatan Demirbaş, “Sonrasında alternatif tıp arayışlarında da bulundum. Sülük tedavisi, biyoenerji gibi tedavilere gittim” dedi. Gittiği üniversitelerin verdikleri rapora göre tedavisinin yalnızca Amerika, İsviçre ve Belçika’da piyasaya yeni sürülen bir ilacın üzerinde denenmesi ve o ilacın vücutta genetik olarak duyarlılık oluşturup oluşturmadığının tespit edilmesi ile olabileceğini söyleyen Demirbaş, “Bu ilaç ayrıca benim şimdi kullandığım ilacın yan etkilerini de azaltıyor” diye konuştu.

YARALAR ÇOĞALIYOR

Amerika’da bulunan 5 sağlık kuruluşundan tedavi için davetiye aldığına dikkat çeken Demirbaş, “Ama yurt dışı yasağım olduğu için gidemiyorum. Bütün bu olumsuzluklara rağmen benim için kampanyalar yürütülüyor. Aydın, yazar gibi kesimlerin de içinde bulunduğu Avrupa Parlamentosu düzeyindeki kampanya dünyanın her yerinde büyük ilgiyle devam ediyor. Umudum yurt dışı yasağımın kalkması ve tedaviye gitmem” dedi. Türkiye’deki yetkililerin de bu konuda gerekli duyarlılığı göstermelerini isteyen Demirbaş, “Ayaklarımdaki şişkinliklerden dolayı hastalığım gün geçtikçe ilerliyor ve vücudumdaki yaralar çoğalıyor. Cezaevinden çıktığımdan beri hareket alanım arttığı ve sürekli ayakta çalıştığım için kan dolaşımım da hızlandı. Bu da bana kendimi daha iyi hissettiriyor” şeklinde konuştu.

Diğer yandan Demirbaş’ın yurt dışı yasağının kalkması için birçok dernek, kurum ve kuruluş destek vererek imza kampanyaları başlatırken, Batı Ermenileri Milli Meclisi Başkanı ve Birleşmiş Milletler Delegasyonu Şefi Armenag Aprahamian da, Demirbaş’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. (DiyarbakırDİHA)

www.evrensel.net