08 Mayıs 2015 19:31

Diyarbakırlı çiftçiden Tarım bakanlığına isyan: 4 yıldır alacaklıyız

Paylaş

Diyarbakırlı binlerce çiftçi, 5 yıl önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, tarlalarından geçecek sulama kanalları için, zarar-ziyanlarının karşılanması karşılığında muvafakatname verdi. 2010 yılında yapılan sözleşme gereği Bakanlık, çiftçilere kanalın geçtiği arazideki her dönüm için yıllık 300 TL ödeyeceğini belirtti. Çiftçilere 2 yıl ödeme yapan Bakanlığın, 2012’den beri binlerce çiftçiye ödeme yapmadığı iddia edildi. 

2012 yılında bitecek denilen kanal inşaatlarının da bitmemesi nedeniyle her yıl binlerce lira zarar ettiğini belirten çiftçiler, Bakanlığın kendilerini kandırdığını söyledi.
Diyarbakırlı çiftçiler, kanal inşaatı için dev çukurların kazıldığı arazilerinin başında bir araya gelerek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına tepki gösterdi. Çiftçilerden Mahmut Mestanoğlu, “Tarım ve Kalkınma bakanlarıyla defalarca kez görüştük, zarar ziyan bedellerinin ödenmesini istedik. 4 yıldır onlarca kez ‘tamam’ dediler ama daha da ödeme yapmıyorlar. Çok zor durumdayız.” dedi.

KONVOY MASRAFI BİLE ETMİYOR

Sorunlarının resmiyette çözülmüş gibi gösterildiğini anlatan Temiroğlu, ama bunun gerçek olmadığını ve uygulamada sorunların devam ettiğini kaydetti. 
Çiftçilerden Mahmut Mestandoğan ise zarar ve ziyanlarının ödenmemesi nedeniyle binlerce çiftçinin mağdur olduğunu kaydetti. Mestandoğan, “Proje Diyarbakır’dan başlıyor, Mardin’in Savur ilçesine kadar uzanıyor. Bu zarar-ziyan bedeli olarak ne yüklenici, ne de devlet yetkililerinden bir sonuç alamıyoruz. Çiftçilerin hepsi mağdur durumda” dedi.
Çiftçilere ödenecek miktarın bakanların bir konvoy masrafı tutarında bile olmadığını anlatan Mestandoğan, “Çiftçiye gelince para yok. Bu kandırmaktır, dolandırmaktır çiftçiyi.” ifadesini kullandı. Çiftçilerden Hatip Gezer ise sadece yaşlılık maaşıyla geçimini sağlamaya çalıştığını belirterek, “4 -5 yıldır devletten alacağımı alamıyorum. Bu kanalı artık istemiyorum. Gelsinler kapatsınlar, ben tarlamı geri istiyorum.” şeklinde sitem etti.

KANUN DİKKATE ALINMADI

Hükümetin 2008 yılında Diyarbakır’da açıkladığı ve 2012 yılında bitirileceğini belirttiği sulama kanallarının büyük kısmı şu ana kadar tamamlanamadı. Tarlalarından sulama kanalı geçen çiftçilerle sözleşme yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçilere her yıl zarar-ziyan bedeli ödeyeceğini belirtti. Bunun için arazi Toplulaştırma Kanunu çıkarıldı. Bu kanun kapsamında ise ‘zarar-ziyan ve gelir kayıpları uygulama’ başlığıyla talimat hazırlandı. Kanunda, “Toplulaştırma alanı kararı alınan yerlerde, sulama kanalı, tahliye kanalı, dere ıslahı, yol gibi kamu yatırımları nedeniyle çiftçilerin doğabilecek zarar ziyan bedelleri ile gelir kayıpları, uygulayıcı kuruluşça karşılanır.” denildi. Buna rağmen çiftçiler, hakları olan paralarının ödenmemesine tepki gösterdi. (Diyarbakır/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

İran rejimine göre Mahabad halkı kışkırtılıyor

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa