08 Mayıs 2015 18:43

Vicdani retçiler silah fuarını protesto etti

Vicdani Ret Derneği ve anti-militaristler, 2015 Savunma Sanayii Fuarı’nı "Silahlanma insanlığa hayır değil ölüm getirecek" diyerek protesto etti.

Paylaş

Vicdani Ret Derneği ve anti-militaristler, 2015 Savunma Sanayii Fuarı’nı "Silahlanma insanlığa hayır değil ölüm getirecek" diyerek protesto etti. 

Vicdani Ret Derneği ve anti-militaristler, Milli Savunma Bakanlığı desteği ile Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2015 Savunma Sanayii Fuarı'nı, yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. Fuar önünde yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fuar için kullandığı "İnsanlık için hayırlı olsun" sözünü eleştiren Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Merve Arkun, "Burada sergilenen silahlar insanlığa hayır değil ölüm getirecek. Bu silahlar insanlık için övünç değil utanç kaynağıdır çünkü dünyanın dört bir yanında çatışmaları körüklemek ve sivil halkı öldürmekten başka bir işe yaramayacak" dedi.

Dünya çapında yıllık askeri harcama miktarının yaklaşık 5 trilyon TL'ye denk geldiğini hatırlatan Arkun, bu miktarın 98 ülkenin yıllık GSYH'sının toplamından fazla olduğunu söyledi. Arkun, "Yoksul halkın cebinden vergi olarak alınan paralarla burada sergilenen kitlesel ölüm silahları geliştiren devletlere bir çağrımız var; silahlanmayı ve askeri harcamaları durdurun" diye belirtti. 

Fuarda sergilenen silahların her gün dünyanın dört bir yanında insanları öldürmek için kullanıldığını söyleyen Arkun, "Hedef olma sırasının ne zaman size geleceğini asla bilemezsiniz. Militarizm öldürür" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Hakkari halkı Ferinaz için sokağa çıktı

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa