08 Mayıs 2015 18:35

Hakkari halkı Ferinaz için sokağa çıktı

Hakkari’de binlerce yurttaş, Mahabad’ta Kürt kadını Ferinaz Xostowanî’nin çalıştığı otelde tecavüzünden kurtulmaya çalışırken yaşamını yitirmesini yürüyüşle protesto etti.

Paylaş

Hakkari’de Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde, Mahabad’ta 25 yaşındaki Kürt kadını Ferinaz Xostowanî’nin çalıştığı Tara Oteli’nde, tecavüzünden kurtulmaya çalışırken yaşamını yitirişini düzenlediği yürüyüşle protesto etti.

Belediye binası önünde bir araya gelen çoğunluğu kadın 2 bini aşkın yurttaş, çarşı merkezinde yürüyüş düzenledikten sonra tekrar belediye binası önüne gelerek açıklamada yaptı. 

Yürüyüşün ardından açıklama yapan DBP Merkez İlçe Eşbaşkanı Cevahir Keskin, IŞİD'in Kürt halkına ve kazanımlarına dönük saldırıları henüz kesilmemişken, Doğu Kürdistan’ın Mahabad kentinde IŞİD vahşetini aratmayacak türden bir saldırı geliştirildiğini söyledi. İran rejiminin toplumu ağır bir baskı altında tuttuğunu dile getiren Keskin, kirli rejimin Mahabad kentinde Kürt halkına ve kadın onuruna karşı saldırı düzenlendiğinin altını çizdi.

Kobanê ve Şengal’de Kürt halkının karşı karşıya kaldığı vahşet ile Mahabad ve Meriwan’da halka karşı yapılan vahşetin aynı derecede olduğunu söyleyen Keskin, “AKP yandaşı DAIŞ çeteleri halkları barbarca katlediyordu, İran da aynı yöntemle katlediyor. DAIŞ kadınları köle pazarında satmaya ve tecavüzün hedefi haline getiriyor. İran rejimi de tecavüz yöntemi ile kadın onurunu alçaltmaya çalışıyor” diye konuştu. (Hakkari/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

SONRAKİ HABER

Patronun saldırısına uğrayan Meya Kara, yaşananları Evrensel'e anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa