08 Mayıs 2015 16:58

Emek Gençliği: 1 Mayıs tutukluları serbest bırakılsın

Paylaş

Emek Gençliği, İstanbul’da  1 Mayıs’ta yaşanan polis saldırısı sırasında  gözaltına alınarak tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

Yazılı açıklama yapan Emek Gençliği, asıl yargılanması ve tutuklanması gerekenlerin “1 Mayıs’ta insanlara vahşice saldıran, meydanları keyfi uygulamalarla halka yasaklayanlar” olduğunu vurguladı. Açıklamada, 2015 1 Mayısı’nın İç Güvenlik Paketi’nin ilk denemesi olduğuna dikkat çekilirken şöyle devam edildi: “1 Mayıs’ı kutlamak isteyen yüzlerce insan gözaltına alındı, polis şiddetine maruz kaldı. İnsanlar daha toplanma noktalarına varmadan polis şiddetiyle karşılaştı. Yüzlerce insan keyfi gerekçelerle gözaltına alınırken bir çok insana polis, kendilerine ait olmayan çeşitli malzemeleri delil olarak sundu. Bir yandan 4 gün boyunca keyfi bir şekilde gözaltında tutulan insanlar varken dışarıda ise avukatlara ve ailelere polis saldırısı vardı.” 

1 Mayıs’ının  işçi sınıfının, emekçilerin, kadınların ve gençlerin mücadele günü olduğunu vurgulayan Emek Gençliği, “Sermaye hükümeti AKP’nin bu baskı ve şiddet politikasının amacı gençliğin talepleri etrafında ki mücadeleyi baskı altına almak ve engellemektir. Egemen sınıflar, Türkiye gençliğinin tarihinden öğreneceği bir şeyler vardır. Türkiye gençliği idamlara, baskılara, şiddet politikalarına diz çökmemiştir, sinmemiştir. Bugün de AKP gericiliği karşısında Türkiye gençliği boyun eğmeyecektir! Derhal İç Güvenlik Paketi geri çekilmeli, 1 Mayıs tutukluları serbest bırakılmalıdır!” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Altın madeni talanı antik kente dayandı

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa