08 Mayıs 2015 05:33

‘1 Mayıs’ı emek verdiğim sanayide kutladım’

İkitelli Organize Sanayi Sitesinde 1 Mayıs’tan 1 gün önce yapılan kutlamada, işçilerin birçoğu ilk kez 1 Mayıs’a katıldı. İşçiler, kendi sanayi sitelerinde yapılan 1 Mayıs’ın kendilerini heyecanlandırdığını, patronlara böylelikle kendi seslerini duyurabildiklerini söyledi.

Paylaş

Ersal AŞUDU / Mete Han DURDAĞI
İstanbul

İkitelli Organize Sanayi Sitesinde 1 Mayıs’tan 1 gün önce yapılan kutlamada, işçilerin birçoğu ilk kez 1 Mayıs’a katıldı. İşçiler, kendi sanayi sitelerinde yapılan 1 Mayıs’ın kendilerini heyecanlandırdığını, patronlara böylelikle kendi seslerini duyurabildiklerini söyledi.
Metal İş Sanayi Sitesinde çalışan Kemal Ünlü, hayatında ilk kez 1 Mayıs işçi bayramını kutladı. “İlk olmasının yanı sıra, çalıştığım emek verdiğim sanayi içinde kutlamak bizim için çok güzeldi” diyen Ünlü, patronlara da böylelikle seslerini net olarak duyurduklarını ifade etti. Ünlü, “1 Mayıs’ın anlam ve önemine uygun olarak taleplerimizi işyerlerinde duyurmanın ve işçi arkadaşlarımızla birlik olmanın mutluluğunu yaşadım” diye konuştu.
“HDP milletvekillerinin ve adaylarının yanımızda olması özellikle hem işçi hem kadın aday Sevgi Yalçın’ın yanımızda olması çok güzeldi” diyen Ünlü, Yalçın’ın HDP’den aday olduğu için işten atılmasının patronların işçilerin siyaset yapmasından korktuğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

TÜM GÜCÜMÜZLE HAYKIRDIK

Muhammed, yerel kutlama içinde bir coşku yarattığını belirtti. Hatta bir anda megafonu alıp Aykosan’daki tüm Suriyeli işçilere çağrı yapmak istediğini söyledi. Birçok eyleme katıldım ama ilk defa sanayide böyle bir kutlama olduğunu, bu nedenle de çok heyecanlandığını söyledi. Aymakop’a gidip diğer arkadaşlarına da çağrı yaptığını ama onların katılmadıklarını dile getiren Muhammed, Suriyeli işçilerin korktukları için gelemediklerini ifade etti. Diğer işçi Mahmut ise kutlamanın çok keyifli olduğunu, en çok da taleplerin söylenmesinin hoşuna gittiğini ifade etti. 8 saatlik iş günü sloganını tüm gücüyle attığını hatta tüm atölye olarak bu sloganı tüm güçleri ile haykırdıklarını anlattı.

‘SENEYE DAHA KİTLESEL 1 MAYIS’

Gıda işçisi Cem Demir, AYKOSAN’a uzak bir yerde çalıştığını, buna rağmen kutlamaya katıldığını ifade etti. Aynı zamanda İkitelli Sanayi Komitesi üyesi olduğunu da söyleyen Cem Demir, sanayide önümüzdeki yıl, çok daha kitlesel bir 1 Mayıs’ı hedeflediklerini belirtti.  
Metal İş Sanayi Sitesinde çalışan ve yine İkitelli Sanayi Komitesi içerisinde yer alan Ali Faik Küçüker de işyerinden arkadaşlarıyla katıldığı 1 Mayıs kutlamasının, kendi işyerinde de coşku yarattığını söyledi. Küçüker, organize sanayi sitesinde günde 12 saati aşan çalışma saatlerinin ve güvencesiz çalışmanın yoğun olduğunu ifade etti. Küçüker, “Artık bu koşullara dur demek için oluşturduğumuz birlik, 1 Mayıs kutlamasıyla birlikte güçlenmiştir. Biz OSB’de çalışan işçilerden oluşan bu birliğimizin çalışmaları devam edecektir” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Beraber sesimizi yükseltelim

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa