08 Mayıs 2015 04:59

Temsilcilerimizi kendimiz seçmek istiyoruz

Paylaş

Bir grup cam işçisi
Lüleburgaz

Mektubumuza başlamadan önce, emek ve sendikal mücadelemizde bizlerden desteğini esirgemeyen Evrensel gazetesine, Hayat Televizyonuna ve takipçilerine teşekkür etmek istiyoruz.
Son yıllarda işverenlerin ve hükümetin, işçilerin üzerindeki baskıları artmakla beraber Renault’da, Tofaş’ta ve tekstil sektöründe şahit olduğumuz gibi sendikal mücadelede ciddi sapmalar meydana gelmiş, sendikacılar, bizlerin değil de tam tersine işverenlerin ve kendilerinin çıkarına hizmet eder duruma gelmiştir.
Bilindiği üzere geçen sene haziran ayında sendikamız Kristal-İş, 6 ay boyunca işvereni zorlayacak herhangi bir eylem yapmadan grev kararı almış, buna rağmen yine biz, 5 bin 800 cam işçisi olarak, grevimizi sendikacılardan daha çok sahiplenmiş, daha çok mücadele etmiştik.
Grev süresinde ve sonrasındaki gelişmeler bu gidişatın artık değişmesi gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır.
Grevimizin yedinci gününde, sermaye sınıfının hükümeti AKP, grevimizi yasakladı, grevimizin yasaklanmasının ardından, sendikamız Kristal-İş, işverenin 3 yıllık, düşük zam ve sosyal hakları budayan sözleşme teklifini kabul etmek, veya hakem heyetine gidilmesi seçeneklerini oylarımıza sundu.
Referandum yapılması ilk başta, işçiler arasında olumlu olarak değerlendirildi. Büyük çoğunluk tepki olarak, işverenin teklifini kabul etmek yerine, hakem heyetine gidilmesi yönünde oy kullandı.
Ancak sendikamız çoğumuzun hayır demesine rağmen irademizi hiçe sayarak gidip işverenle, düşük zamlı, sosyal haklarımızın budandığı, 3 yıllık sözleşmeyi imzaladı.
Bu TİS, bizler açısından, kazançla değil, birçok kayıpla sonuçlanmıştır.
Bütün bu olanlara tepkiler sürmeye devam ederken işyeri ve şube seçimleri süreci başladı.
Lüleburgaz’daki seçimlerden önce Mersin Şubemizde yapılan seçimlerde, sendikamız Kristal-İş’in geleneğinde olmamasına rağmen, işçinin iradesini ortaya çıkaran demokratik seçim yerine, işyeri temsilcileri genel merkez tarafından atanmıştır.
Lüleburgaz’da bulunan 3 fabrikada seçim kararı alan Trakya şubemiz, birçok usulsüzlüğe rağmen işyeri seçimlerini gerçekleştirmiştir.
Sonrasında şubemiz, seçim tarihini belirlemiş… Ancak belirlenen bu tarih, aynı gün üyelere duyurulması gerekirken, günlerce sonra duyurulmuş ve usulsüzlük yapılmıştır. Bundan başka, Kırklareli Cam’da, bölüm seçimi yapılacağı duyurulmasına rağmen, bölümler yönetimin keyfiyetiyle birleştirilerek, yönetimin gösterdiği delege listesine avantaj sağlandı. Bu konuda mahkemeye yapılan itiraz süreci devam etmektedir.
Bu usulsüzlüğün, Kırklareli Cam’da yapılmasının nedeni, şube yönetiminin belirlenmesinde, Kırklareli Cam’daki üye sayısının belirleyici olmasından kaynaklanmaktadır. Trakya Şube de, genel merkez yönetimi seçimini belirlemektedir. Bu nedenle, sendika yönetimini elinde tutmak isteyen yöneticiler için, Trakya Şube’nin alınması hayati önemdedir
Seçimlerde, Trakya Cam ve Kırklareli Cam fabrikalarında şu anki yönetimin çıkardığı liste kazandı. Oto Cam’da ise muhalif liste kazandı. Bu durumda, Oto Cam’da, işyeri temsilcilerinin, muhalefet tarafından alınmasını dahi hazmedemeyen yönetim, şimdi de, yılların geleneğini bozarak, Mersin’de olduğu gibi işyeri temsilcilerini seçim yapmadan, üstelik delege bile seçilemeyen üyeler arasından, atama usulüyle belirledi
Bir çok arkadaşımız, hatta şu anki yönetimi desteklemiş olanlar bile, sendikacılarımızın aldığı bu kararı eleştiriyor.
Türk Metal’de, TEKSİF’te olduğu gibi, delege listelerinin sendikacılar tarafından yazılıp seçimlerin kağıt üzerinde yapıldığı bir sendika istemiyoruz.
İşçi arkadaşlarımız şunu çok iyi anlamalıdırlar ki; işçiden kopuk, mücadeleden uzak, demokratik olmayan, işçinin iradesini tanımayan, onlarca milyar maaş alan, işçileri bölen, işverenle iş birliği içerisinde olan bu sendikal anlayışı değiştirmek, bizim elimizdedir. Kendi sınıfımızın çıkarları için sendikaları işverene, AKP Hükümetine ve sendikal bürokrasiye karşı mücadele merkezleri haline getiremezsek kazanım elde etmek bir yana, elimizde, avucumuzda ne varsa kaybetmeye mahkum olacağız.
Yapılan bu atamaları tanımadığımızı, kendi temsilcilerimizi kendimiz seçmek istediğimizi ve bu antidemokratik uygulamalara son verilmesini, daha güçlü bir şekilde vurgulamak için, 11 Mayıs, pazartesi günü, saat 17.00’de, Lüleburgaz’da bulunan sendika binamızın önünde, bir basın açıklaması yapacağız. Duyarlı ve mücadeleci tüm cam işçilerini, o gün orada olmaya, işine, ekmeğine, sendikasına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Benden olmayan düşman’ anlayışı işyerlerine kadar indi

SONRAKİ HABER

Somali'deki saldırıda yaralanan 9 kişi tedavi için Türkiye'ye getirilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...