07 Mayıs 2015 15:20

Yaşamını yitiren 12 YPG'linin kimliği açıklandı

Paylaş

YPG Basın Merkezi, resmi internet sayfasında yayınladığı açıklamayla, IŞİD saldırılarına karşı 30 Nisan 2015’te Til Temir’in Til Cedaya ve Til Feyda köylerinde yaşanan şiddetli çatışmalarda yaşamını yitiren 12 YPG/YPJ savaşçısının kimilik bilgilerini açıkladı.

Açıklamada IŞİD'in Til Hemîs ve Til Berak bölgelerinde aldığı yenilgi ve yaşadığı büyük kırılmayı gizlemek, telafi etmek amacıyla 23 Şubat 2015’te Til Temir bölgesindeki sivil halka barbarca saldırdığı belirtildi.

Kürt, Asuri, Ermeni ve ağırlıkta Hristiyan yurttaşların Til Temir’de bir arada, kardeşçe yaşadığına dikkat çekilen açıklamada, IŞİD'in özellikle Asuri köylerini hedef alarak yüzlerce sivili kaçırdığı hatırlatıldı.

YPG açıklamasının devamında, “Ancak YPG/YPJ, Süryani Askeri Meclisi, Zêrevanên Xabur güçlerinin direnişi sonucunda çete gruplarına darbe vurularak onlarcası öldürüldü. Ancak çete grupları, halkları korkutup güçlerimizin iradesini kırmayı amaçmayan bu bölgeye yönelik saldırılarını başka alanlardan getirttiği ağır silahlar ve yabancı güçlerle halen sürdürmektedir. Buna karşı halkımız ve YPG güçlerimiz, yüksek moral ve inançla tüm saldırılara en sert cevabı vermeye, başarı kazanmaya devam etmektedir.

30 Nisan günü yaptığımız açıklamada, bu alanda yaşanan görkemli direniş sonucunda 12 arkadaşımızın şehadete ulaştığını duyurmuştuk. Bugün bilgileri netleştirilen bu 12 savaşçımızın kimliğini kamuoyuna aöıklıyor ve şehitlerimize bağlılığımızı yeniliyoruz. Her 12 arkadaşımız şahsında tüm özgürlük şehitlerimizi şükranla anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Tüm şehit ailelerimize ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz” denildi. 

12 savaşçının kimlik bilgileri şöyle: Sedem Ebdullah, Rênas Hemîd, Orhan Mio, İbrahîm Miradî, Adem Özbek, Mehmet Polat, Kerîm Dayan, Ahmet Coşkun, Erbîl Kırmızıgül, Hatîce Can, Mazlum Koç, Lalîhan Acer (HABER MERKEZİ) 

 

 

 

 

ÖNCEKİ HABER

ÖDP İl Başkanı'na, Erdoğan'a hakaretten hapis cezası

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa