06 Mayıs 2015 21:44

Eskişehir 3 Fidan’ı unutmadı

Paylaş

Emek Partisi Eskişehir İl Örgütü ve Eskişehir Emek Gençliği'nin çağrısıyla Hamamyolu Yapıkredi Bankası önünde bir araya gelen siyasi parti ve sendikalar “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Deniz’den Erdal’a, gençlik emeğin saflarında”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Altıncı Filoyu Unutmayın" sloganlarıyla Adalar Migros’a yürüdü.  

Kitle yürüyüş boyunca Yusuf, Hüseyin ve Deniz’in fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıdı. Kitle Migros önüne geldiğinde basın açıklaması yaptı. Kitle adına basın metnini okuyan Pınar Dokuz, onların Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için, tam bağımsız ve demokratik bir Türkiye için, barbarlığın karşısında sosyalizm için mücadele ettiğini söyledi. İdam kararını verenlerin bu mücadeleyi engelleyemeyeceğini belirten Dokuz, aradan geçen 43 senede pek çok hükümetin gelip geçtiğini ifade etti. Bu hükümetlerin ortak noktalarının ‘sermaye düzeninin temsilcileri’ olmaları olduklarını vurgulayan Dokuz, “Sermaye hükümeti AKP'nin ilk hedefinde gençlik var. Çünkü yarınların genç ellerle inşa edileceğini biliyorlar. Bizleri baskı altına almak istemeleri, itaat etmemizi istemeleri bundandır. Bizim kurtuluşumuz ise işçi sınıfının kurtuluşundadır. Denizler bunu 43 yıl önce söylediler. Bugün onların mücadelesi bizim ellerimizde büyüyor. Bu ülkenin genç kadınlarının ve erkeklerinin ellerinde. Bizler Denizleri anmak için burada değiliz. Onlara verdiğimiz sözü hatırlamak için buradayız.” dedi.

Mücadelelerinin sınıfsız, sömürüsüz bir dünya için devam edeceğini kaydeden Dokuz,emperyalist çıkarlar uğruna halkların katledilmediği, kölece yaşam koşullarının tarihin çöplüğüne gömüldüğü günler için devam edeceklerinin altını çizdi.

Dokuz, “Şimdi o günleri örgütlemek üzere fabrikalarımıza, atölyelerimize, işyerlerimize, liselerimize, üniversitelerimize dönüyoruz. Bir kez daha haykırıyoruz ki, geleceğimiz işçi sınıfında, geleceğimiz sosyalizmdedir." diye konuştu.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NDE ANMA

Anadolu Üniversitesi öğrencileri 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını unutmadı.Yunusemre Kampusu içinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Yurtları önünde bir araya gelen Anadolu Üniversitesi Öğrencileri, buradan yemekhaneye yürüdü. Öğrenciler yürüyüş boyunca sık sık "Yusuf, Hüseyin, Deniz, sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Emperyalistler işbirlikçiler 6. Filoyu unutmayın”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Denizlere sözümüz devrim olacak" attı. Kitle adına basın metnini okuyan Cihan Tosun, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Tosun "Bir kez daha haykırıyoruz ki geleceğimiz sosyalizmdedir. Yolumuz Denizlerin yoludur." diye konuştu.  (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'İdamlarınız sökmedi, baskılarınız da sökmeyecek'

SONRAKİ HABER

Juventus'ta Maurizio Sarri dönemi başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa