06 Mayıs 2015 21:24

Denizler Antep’te ortak yürüyüşle anıldı

İdam edilişlerinin 43. yılında yurdun dört bir yanında anılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için Antep’te de yüzlerce genç toplandı. Kırkayak Parkı’ndan Balıklı Park’a yapılan yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı.

Paylaş

İdam edilişlerinin 43. yılında yurdun dört bir yanında anılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için Antep’te de yüzlerce genç toplandı. Kırkayak Parkı’ndan Balıklı Park’a yapılan yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı.

Antep’te, Emek Gençliği’nin çağrısıyla gerçekleşen 6 Mayıs yürüyüşüne, HDP Gençlik Koordinasyonu, Gençlik Muhalefeti, SYKP Gençliği ve üniversite öğrencileri katıldı.

Hazırlanan pankartta “Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm için Sürüyor Sürecek Mücadelemiz” şiarının yanında Denizlerle birlikte Gezi’de hayatını kaybedenler de yer aldı.

Kırkayak’ta toplanarak Balıklı’ya kadar “Yusuf, Hüseyin, Deniz Sürüyor Sürecek Mücadelemiz” ve “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm” sloganlarıyla yürüyen gençler, Balıklı Park’ta hazırladıkları programda Deniz’lerin son sözlerinin ardından;  Erdal Eren, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Ceylan Önkol ve Özgecan Aslan’ı da hatırlatan skeçlerle unutmadıklarını gösterdi.

Antep’teki anmaya kalabalıklığıyla damgasını vuran Emek Gençliği, taşıdıkları dövizler ve bayraklarıyla da göz doldurdu. “Ne geçmiş tükendi ne yarınlar Deniz’lere çıkar tüm sokaklar”, “Biji şoreş biji sosyalizm” taşınan dövizlerden bazılarıydı. Gençliğin 6 Mayıs eyleminde Marksizm-Leninizm vurgusu da dikkat çekti.

‘BAYRAĞI DEVRALMAK İÇİN’

Emek Gençliği’nden Ali Deniz Uzatmaz’ın okuduğu basın açıklamasında, “Bugün üç fidanı sadece anmak değil, mirası olan sosyalizm bayrağını devralmak, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm demek, sosyalizm mücadelesini kaldığı yerden sırtlamak, sınıfa bağlılıklarını aynı devrimci duyguyla omuzlamak daha da önem kazanmıştır” denildi.

Açıklamada, “sorumluluk olarak önümüzde duruyor” denilen mücadele, şu sözlerle tarif edildi: “Demokratik, bilimsel, anadilde eğitim demek, staj sömürüsüne, kadın cinayetlerine, işçi ölümlerine, iç güvenlik paketiyle birlikte iyice artan baskıya, şiddete, devlet terörüne dur demek için mücadeleye devam!” (Antep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Denizler Adana’da anıldı: 'Yas değil mücadele günü'

SONRAKİ HABER

Tel Abyad'da ve Hakkari'de 2 asker hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa