06 Mayıs 2015 20:49

İzmir'de emek ve demokrasi güçleri 'Üç Fidan'ı andı

Üç fidan idam edilişinin yıl dönümünde İzmir'de gençlerin, işçilerin ve emekçilerin katılımıyla anıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan ve Emek Gençliği, EMEP ve HDK bileşenlerinin katıldığı etkinlikte bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadele çağrısı yapıldı.

Paylaş

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişinin yıl dönümünde İzmir'de gençlerin, işçilerin ve emekçilerin katılımıyla anıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan ve Emek Gençliği, EMEP ve HDK bileşenlerinin katıldığı etkinlikte bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadele çağrısı yapıldı.

Lozan Meydanı'nda toplanan İzmir Emek Gençliği ve Emek Partisi İzmir İl Örgütü üyeleri  'Yaşasın Devrim ve Sosyalizm', 'Gençlik Gelecek, Gelecek Sosyalizm' ve 'Denizlerden Erdal'e Gençlik Emeğin Saflarında' sloganları ile Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.  Gençler kortejin en önünde Denizlerin fotoğraflarının bulunduğu pankartları taşıdı.

HDK bileşenleri ve Halkların Köprüsü Derneği üyeleri de HDP İl Binası önünde toplanarak 'Yaşasın Halkların Kardeşliği' ve 'Kahrolsun AKP Diktatörlüğü'  sloganlarıyla Cumhuriyet Meydanı'na geçti. HDP Milletvekilleri de yürüyüşe katıldı.

Burada ortak basın açıklamasını Emek Gençliği Merkezi Gençlik Yöneticisi Pınar Çetinkaya okudu. Denizlerin, tam bağımsız Türkiye ve barbarlığa karşı sosyalizm için kavgaya atıldığını ifade eden Çetinkaya "Onlar yalnızca kahramanlıklarıyla değil aynı zamanda mücadele eden halk kitleleriyle, işçilerle, köylülerle de birlikte oldukları için anılmaktadırlar. Bunun için onyıllardır devam eden Kürt halkının özgürlük mücadelesinde de Denizler, Kürt halk mücadelesi dinamiği olarak değerlendirilmişler ve bunu hak etmişlerdir. Denizler hem emperyalizme karşı mücadele etmiş hem de özgürlük mücadelesi vermişlerdir" dedi.

'1 MAYIS'IN COŞKUSUYLA GELDİK'

Gençlerin, Denizlerden ve Hazirandan aldığı güçle mücadele ettiğini dile getiren Çetinkaya şunları söyledi " Birleşerek kavgaya atıldığımızı ne kadar güçlü olduğumuzu gördük. Haziran Direnişi’nde de Denizler nasıl kazanacağımızı öğrettiler bizlere, bir kez daha. İşte buradayız, bir aradayız. Newroz meydanlarından barış taleplerimizle geldik. 1 Mayıs’ın öfkesi ve coşkusuyla toplandık. Haziran direnişinde kaybettiğimiz fidanlarımızla geldik. Mazlum Doğanların Haki Karerlerin, Kemal Pirlerin, Mahir Çayanların, İbrahim Kaypakkayaların direnciyle, özgürlüğe olan tutkusuyla toplandık".

'ROJAVA KAZANDI, KAZANACAĞIZ'

Denizlere verdikleri söz için sokaklarda olduğunu vurgulayan Çetinkaya "NATO üsleri, füze kalkanları emperyalizm işbirlikçisi AKP hükümetinin silahları oldu artık.  AKP hükümeti Ortadoğu halklarına Osmanlı kılıcı sallıyor. IŞID, El Nusra gibi çeteler kadim halkları katlediyor, topraklarından ediyor. Ama Halklar direniyor, direndikçe kazanıyor ve kazanacak, Rojava kazandı kazanacağız" dedi.  Açıklama, denize karanfil atılmasıyla bitti. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

TOFAŞ işçileri Türk Metal'i protesto etti

SONRAKİ HABER

Fransa, Suriye'deki askeri ve sivil personelini korumak için önlem alacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa