06 Mayıs 2015 18:35

Demirtaş'tan Akdoğan'a: Kendisi de az konuşsa daha süper olur

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim yasaklarını açıkça ihlal ettiği gerekçesi ile Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yapılan başvurunun reddedilmesine tepki gösterdi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim yasaklarını açıkça ihlal ettiği gerekçesi ile Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yapılan başvurunun reddedilmesine tepki gösterdi. Demirtaş, “YSK, Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçimlere müdahale etmediğini söyleyemez. Bu halkı aptal yerine koymaktır. Halk aptal değildir. Herkes ne olduğunun farkında. Burada bir suç işlendiğinin farkında YSK bunu tescillemiyor. Sonuç alıncaya kadar YSK’ya başvurumuz rutin olarak devam edecek.” dedi.

Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile birlikte Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) öğrencilerin düzenlediği kitlesel ve coşkulu etkinliğe katılan Selahattin Demirtaş, gazetecilerin etkinlik salonuna alınmaması üzerine girişte soruları cevapladı.

Gazetecilerin, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın 'HDP barajın altında kalırsa süper olur, çok güzel olur.’ sözlerini hatırlatması üzerine Selahattin Demirtaş, “Bütün parlamento yargı üniversiteler, medya hepsi Aksaray’a bağlansa daha süper olur. Parlamento da AKP dışında kimse olmasa daha süper olur. Sadece HDP’nin girmemesi yetmez. Hayal ettikleri toplum, hayal ettikleri parlamento öyle bir parlamento fakat 7 Haziran akşamı neyin süper olduğunu görecekler. Kendisi de bu konularda az konuşsa daha süper olur.” karşılığını verdi.

YSK, SUÇ İŞLENDİĞİNİ TESCİLLEMİYOR

Cumhurbaşkanı için YSK’ya yaptıkları başvurunun reddedilmesi üzerine Demirtaş, "YSK’nın adil olmadığının tescil edildiği bir ortamda seçim güvenliğini nasıl sağlayacağız? Bu ciddi bir tartışma konusudur. YSK, Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçimlere müdahale etmediğini söyleyemez. Bu halkı aptal yerine koymaktır. Halk aptal değildir. Herkes ne olduğunun farkında. Burada bir suç işlendiğinin farkında, YSK bunu tescillemiyor. Sonuç alıncaya kadar YSK’ya başvurumuz rutin olarak devam edecek. Son seçim gününe kadar ayrıca arkadaşlarımız Anayasa Mahkemesine de arkadaşlarımız konuyu taşımak için hazırlık yapıyorlar." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Malatya'da HDP’nin barajı geçememesi ile ilgili, "Birileri diyor ki, 'Şöyle olur böyle olur'. Hiçbir şey olmaz, süper olur, çok güzel olur. Niye biliyor musunuz? Çünkü AKP, bu süreci başlattı. Bunların Meclis'te bir tane vekilleri mi vardı? Bu süreci Tayyip Erdoğan, AKP başlattı" ifadelerini kullanmıştı.

'İKİ BAŞBAKAN KENDİ ARALARINDA ANLAŞAMIYORLAR'

Demirtaş’a Davutoğlu'nun Kars mitingindeki 'Tüm fitne odaklara rağmen inadına çözüm süreci diyoruz' cümlesi hatırlatılarak, hükümet ile çözüm sürecine ilişkin diyaloğun devam edip etmediği de soruldu.

Demirtaş soruya, “Hangi başbakan söylüyor bunu. Ne söylediklerini kale almaya da gerek yok. Biri 'Kürt sorunu yoktur' diyor, öbürü 'inadına çözüm süreci' diyor. İki başbakan kendi aralarında anlaşamıyorlar. İki farklı kampanya yürütüyorlar. Başbakanlardan biri AKP’nin bildirgesini savunuyor. Diğer başbakan cumhurbaşkanı olan yani kendi seçim beyannamesini savunuyor ve başkanlık dışında hiçbir şey yok. AKP seçimi kazanırsa kendi beyannamesini uygulayamayacak. Çünkü başkanlık rejimi gelecek ortada ne başbakan kalacak ne de AKP’nin bildirgesini uygulayacak bir hükümet kalacak. O halde yeni başbakan tam olarak ne oyu istiyor, kime oy istiyor. Kendi aralarında olan tutarsızlık.” karşılığını verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Annesi sokakta oynayan çocuklara Nihat’ı soruyor'

SONRAKİ HABER

'Üç fidan' Van’da anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...