06 Mayıs 2015 15:18

‘İşçi sınıfı ile Kürt halkı arasındaki ittifak önemlidir’

Paylaş

İzmir Emek Gençliği, 6 Mayıs 1972’de idam edilen devrimci gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosunda anma etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, Deniz Gezmiş’in mücadele arkadaşı Emek Partisi GYK üyesi Mustafa Yalçıner ile HDP Mersin Milletvekili ve İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, HDP ve SYKP yöneticileri ile çok sayıda sendika şube başkanı ve yöneticisi katıldı.

Etkinlikte söz alan Yalçıner AKP diktatörlüğünün önünün kesilmesinin HDP’nin barajı aşmasından geçtiğini ifade ederek, “İşçi sınıfıyla Kürt halkı arasındaki ittifak önemsenmeyecek bir ittifak değildir” dedi. Kürkçü de, Deniz’in idam sehpasındaki son sözlerinin sadece Türkiye’de değil Mezopotamya’da da yankı bulduğunu ifade etti. 

‘6 MAYIS YAS DEĞİL MÜCADELE GÜNÜDÜR’

Salona “Hayatı örenlerin yanındayız”, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” ve üzerinde Deniz, Yusuf, Hüseyin’in fotoğrafları bulunan “Bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için işçi sınıfının yolundayız” yazılı pankartlar asıldı.

Etkinlikte özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından, üç devrimci önderin hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından konuşan Emek Gençliği MYK Üyesi Pınar Çetinkaya, üç devrimci önderin Türk ve Kürt halklarının kardeşliği ve insanın insanı sömürmediği bir dünya için mücadele ettiğini belirterek, 6 Mayıs’ın yas günü değil bir mücadele günü olduğunu vurguladı. Çetinkaya, “Bu 6 Mayıs’ta da görevimiz kendi özgür geleceğimizi kendi ellerimizle yaratarak baskının, sömürünün karşısında mücadele etmek ve Deniz olup alanları doldurmaktır” dedi. 

TÜRKİYE HALKLARI DENİZ’İ UNUTMADI 

HDP Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü de, kendisinin Mahir Çayan’ın önderliğini benimsediğini ama Deniz’in verdiği öğüdü de hiçbir zaman aklından çıkarmadığını belirterek, “Türkiye’nin halkları Deniz’i asla unutmadılarsa, onu erdemin ve kahramanlığın anıtı olarak akıllarında saklıyorlarsa bu tarihin içerisinde günceli yakalamış olan duruşundan kaynaklıdır” dedi. Kürkçü, Deniz Gezmiş’in son sözlerini oluşturan 16 kelimenin içinde çok şeyi barındırdığın belirterek, “Eğer bütün meselemiz bir rota tutturmaksa, Deniz’in çağrısı ki yalnızca Türkiye’de yankılanmakla kalmadı, Kürdistan devrimcileri kendi hakikatlerine ve mücadelelerine tercüme ettiler, bu 16 kelime yeterlidir” dedi. Kürkçü, “Her gün yapacağımız iş bu sözleri bugünün hayatına ve diline tercüme etmek” dedi. 

‘DENİZLERİ ANLATMANIN EN ÖZET İFADESİ DEVRİMDİR’

Emek Partisi GYK Üyesi Mustafa Yalçıner de, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla tanışma sürecini anlatarak, “Ben THKO’nun adını ilk olarak radyodan duydum. Beni Hüseyin örgütlemişti. Zaman içerisinde birbirimizin gözlerine baktığımızda ne demek istediğimizi anlar duruma geldik” dedi. Denizleri anlatmanın en öz ifadesinin “Devrim” sözcüğü olduğunu vurgulayan Yalçıner, “Bir şey kesindi kapitalist dünyayı değiştirmek için yola çıkmıştık” dedi. Bugün gericiliğinin önünün kesilmesinin HDP’nin barajı aşmasından geçtiğini ifade eden Yalçıner, “İşçi sınıfıyla Kürt halkı arasındaki ittifak önemsenemeyecek bir ittifak değildir” dedi. Yalçıner bize düşen, “Marksizmi ve Leninizmi daha iyi kavramaktır, işçi sınıfı ile son derece sıkı bağlar kurmaktır. Deniz’in bize bıraktığı miras budur” dedi. Etkinlik Yel Değirmeni dinletisi ile sona erdi.

ÖZGÜR GELECEĞİMİZİ KENDİ ELLERİMİZLE YARATMALIYIZ 
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için İzmir Narlıdere’de de yürüyüş yapıldı. Emek Gençliği, HDP, Eğitim Sen ve Alevi Bektaşi Derneğinin çağrısıyla Narlıdere Demokrasi Meydanı’nda toplanan kitle eski belediye binasına yürüdü. Eylemde konuşan Emek Gençliği Üyesi İmran Uğur, Denizlerin mücadele ettiği sömürü düzeninin hâlâ sürdüğünü belirterek, “Onlar kendi kaderlerini işçi sınıfına bağlamıştı. Bize düşen de kendi özgür geleceğimizi kendi ellerimizle yaratmaktır” dedi. (İzmir/EVRENSEL)  

 

 

ÖNCEKİ HABER

Mahallebaşı'nda AKP'ye yer yok

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa