06 Mayıs 2015 14:35

HDP'nin Rize adayları: Doğan güneşe Karadeniz'den sahip çıkıyoruz

HDP'nin Rize milletvekili adayları Selda Karafazlı, Turgay Köse ve Necmettin Durmuş, kent ile birlikte bir bütün olarak Karadeniz'deki ekolojik tahribattan kadın katliamlarına kadar çok geniş yelpazede çözüm üretebilecek tek olarak gördükleri partilerini kapı kapı dolaşıp halka anlatma uğraşında.

Paylaş

Evrim KEPENEK
Rize

HDP'nin Rize'den milletvekili adayı olarak gösterdiği isimlerden biri olan Selda Karafazlı bir grafiker, Turgay Köse çiftçi ve Necmettin Durmuş ise emekli bir öğretmen.

Adaylıkları ile ezberi bozan adayların, HDP ve Rize'ye dair üzerinde dura dura vurguladıkları tek şey, HDP'nin Rize'de var olması kadar, Rizeli emekçilerin sesinin Meclis'e taşınacak olması. 

HDP'nin genç kadın adayı olan Selda Karafazlı'yı tüm Türkiye, adaylık başvurusu sonrası bazı akrabalarının onu reddettiği basın açıklaması ile tanıdı. Bu konu ile gündeme gelmekten oldukça rahatsız olsa da aday olmasında en büyük etkenin HDP'nin kadınlara ve gençlere verdiği öncelik olduğunu vurgulayan Karafazlı, HDP'nin yıllardır halkın özlemini duyduğu barıştan yana bir tutum sergilemesinden de etkilendiğini dile getirdi. Karafazlı'ya göre, Karadeniz'deki ekolojik tahribattan kadın katliamlarına kadar çok geniş yelpazede çözüm üretebilecek tek parti de HDP.

'OKYANUSTAYIZ ÇIRPINA ÇIRPINA YÜZMESİNİ ÖĞRENECEĞİZ' 

Tüm katliamlardan, yıkımlardan bunalan halkların en son Gezi'de kendisini ifade etme şansını bulduğunu, deyim yerindeyse "bağırdığını" ifade eden Karafazlı, şimdi de halkların HDP ile yine "bağıracaklarını" ve seslerini duyuracaklarını söyledi. Türkiye'de politika yapmanın, özellikle de muhafazakar seçmeni ile bilinen bir kentte politik mücadele yürütmenin zorluğunun farkında olan Karafazlı'nın bu zorluğa karşı benimsediği düstur ise "Okyanustayız çırpına çırpına yüzmesini öğreneceğiz" sözü. 

'BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİN BURADAYIZ'

Kendisine yönelik tepkilerin kendisinde bir olumsuz duyguya neden olmadığını belirten Karafazlı, bunu da "Biz burada bize karşı sokaklarda bağıran çağıran, bizi tehdit eden insanlar için de varız. Biz onların da haklarını savunacağız. Biz, barış ve kardeşlik için buradayız. Çocukluğumda beri de barış için çalışmak isterdim şimdi de yaptığım şey bu" sözleri ile dile getirdi.

'KADINLARI EVLERDEN ÇIKARTMALIYIZ' 

Karafazlı'ya göre, Karadeniz'deki en önemli sorunlardan biri kadınların yaşadıkları. "Rize'de üreten kadınlar, çalışan kadınlar ancak yaşamın içinde ezilenler de yine kadınlar" diyen Karafazlı, evlerinden çıkmayan kadınların daha fazla sokağa çıkmasını sağlamamın önemi üzerinde durdu.

'RİZE HALKI DİĞER HALKLARA DÜŞMAN DEĞİL' 

Karadeniz halklarının çok yanlış tanıtıldığını da ifade eden Karafazlı, "Bizim halkımız Kürtlere düşman değil, başka halklara düşman değil. Kolay kolay galeyana gelen insanlar değil. Bu insanların yanlış yapacak insanlar olduğunu düşünmüyorum. Ancak korkan, korku içinde olan bir hükümet var. Biz kendimize güveniyoruz. Eğlenceli, halaylı, horonlu bir seçim süreci geçireceğiz" diyerek kent halkından HDP'ye destek istedi.

'EV EV DOLAŞIP HDP'Yİ ANLATIYORUZ' 

HDP'nin kentten gösterdiği milletvekili adaylarından Turgay Köse ise kentteki tüm sosyalistlerin yakından tanıdığı bir isim. 

Partilerinin "Yeni Yaşam" çağrısında yer alan ilkelerin, seçmen kadar kendilerini de çok heyecanlandırdığını ifade eden Köse, ev ev dolaşıp HDP'yi anlatırken, halkın ilgisi ile karşılaştıklarını ve şimdiye kadar evine, mahallesine gittiklerinden olumsuz bir tepki görmediklerini söyledi. Köse, partilerine yönelik yansıyan tüm saldırıların ise, AKP yandaşları tarafından organize edildiğini düşündüklerini ifade etti.

Köse'nin kente dair işaret ettiği sorunlar ise ekolojik yıkım ve emekçilerin maruz kaldığı hak gaspları. İşçi ve emekçilerin sorunları ile baş başa bırakıldığını dile getiren Köse, "HDP'nin ilkelerini, 'Büyük İnsanlık' çağrısını iyi anlatmamız gerekiyor. Çünkü orada Rizeli'nin sorunlarını çözecek, ekolojik yıkımlara engel olacak, kadınların, işçilerin sorunlarını çözecek yöntemler anlatılıyor. Bize düşen bunu halka taşımak. Çözüm yerinin HDP olduğunu göstermek. HDP, doğan bir güneş ve biz bu güneşe Karadeniz'den sahip çıkıyoruz" diye konuşuyor.

'ŞİMDİ DAHA GÜÇLÜYÜZ'

HDP'nin kentten gösterdiği bir diğer aday ise emekli öğretmen Necmettin Durmuş. 
Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Selahattin Demirtaş için kentte açtığı standa faşistlerin saldırması ile tanınan Durmuş, şimdiler de kendisini daha da güçlü hissettiğini belirtiyor. 

'HDP RİZE'DE OYUNU İKİYE KATLAYACAK'

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'nin Rize'de, 2 bin 600 oy aldığını hatırlatan Durmuş, bu kez oylarını 2 katına çıkartarak 5 binin üzerinde oy alacağına olan inancını ifade etti. Yıllardır sosyalist mücadele içerisinde yer alan ve öğretmenlik yaşamı boyunca muhalif kimliği nedeniyle sürekli sürgün hayatı yaşayan Durmuş, "Yaşadığım sürgünler, gördüğüm baskılar beni hiçbir zaman yıldırmadı. HDP, halkların barışı için güzel bir zemin yarattı. Bu zemini güçlendirmek bizlerin görevi. Bu süreçte bunu yapmazsak tarih bizden, sosyalistlerden bunun hesabını sorar" diye konuştu. 

Rize'de çay ve fındık üreticisinin sorunları olduğunu ve bu sorunları sadece HDP'nin Meclis'e taşıyacağını belirten Durmuş, kent halkına şu sözlerle seslendi: "Emekçiler, çiftçiler HDP'yi daha yakından tanımalı. Bize sadece 'Kürt partisi' diye bakmak, bizim Büyük İnsanlık bildirgemizi okumadan yargılamak, bize yapılan en büyük haksızlıktır. Biz diyoruz ki, önce bizi dinleyin, diğer partilere de bakın sonra kararınızı verin." (Rize/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Barzani, Obama ile görüştü: Barzani bağımsızlık, Obama federasyon dedi

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa