05 Mayıs 2015 23:18

DEP'li eski ekil 21 yıl sonra memleketine döndü

21 yıllık sürgün hayatının ardından Türkiye'ye dönen DEP eski Milletvekili Nizamettin Toğuç, yıllardır hasretini çektiği memleketi Batman'a geldi. Toğuç, yaşadığı mutluluğu "Kanatlarım olsaydı uçardım" sözleriyle tarif etmeye çalıştı.

Paylaş

DEP'e yönelik 2 Mart 1994 tarihinde gerçekleştirilen darbe sonrasında yurtdışına gitmek zorunda kalan ve 21 yıllık sürgünün ardından geçtiğimiz hafta Türkiye'ye geri dönen DEP eski Milletvekili Nizammetin Toğuç, yıllar sonra memleketi Batman'a geldi. Uçakla Batman'a gelen Toğuç'u havaalanında HDP milletvekili adayları Ayşe Acar Başaran ve Hasan Yağız ile birlikte HDP ve DBP'li parti yöneticileri karşıladı. Karşılamanın ardından Toğuç ve partililer, HDP'nin kent merkezine bulunan seçim lokaline geçti. Burada yüzlerce kişi tarafından sloganlar ile karşılanan Toğuç, 21 yıl aradan sonra geldiği memleketine yaşadığı yoğun duyguları paylaştı. Gördüğü karşılama nedeniyle gözleri dolan ve konuşmakta zorlanan Toğuç, "Kanatlarım olsaydı uçardım" diye yaşadığı duyguları tarif etmeye çalıştı. 

'KÜRT HALKI DÜŞÜNSEL OLARAK ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ELDE ETMİŞ'

Sürgünde geçirdiği 21 bir yılın bir ömre bedel olduğunu söyleyen Toğuç, memleket hasreti ve özlemini en derin şekilde yaşadığını söyledi. Kürt halkının özgürleştiğini gördüğünü belirterek, "Ben özgürlüğün yakın olduğunu söylemiyorum. Kürt halkı özgürlüğünü almış. Özgürlük bir parça toprağın özgür olması değil. Bir halkın bir ulusun gönlünde ve beyninde özgür olmuşsa o zaman özgürlüğünü elde etmiş demektir" dedi. Toğuç, Kürt halkının da bu çerçevede özgürlüğünü elde ettiğini söyledi. 

'KÜRT HALKININ TEK ŞANSI BAŞKAN APO'NUN ORTAYA ÇIKMASIYDI'

Kürt halkına bakıldığında bütün inanç ve mezhepleri içerisinde barındırdığını söyleyen Toğuç, "Dört parçaya bölünen Kürdistan'ın tek şansı var. Başkan Apo'nun ortaya çıkmasıydı bu şans. Başkan Apo esir olan, ezilen, köle durumuna düşürülen ve birbirinden koparılan Kürtleri birbirinin yanına getirdi. Allah'a bin şükür ediyoruz bundan ötürü. Umut ediyoruz ki bizimle olmayan kardeşlerimiz de akıllarını başlarına toplayarak kardeşlerinin yanında yer alır. Çünkü işgalci devletler açısından en iyi Kürt 'ölü Kürt'tür'. Bunlar bugün devletin makamlarında yer alabilirler. Ama onlar için Kürt Kürt'tür. Rengi yoktur. Şahsi menfaatlerin hiçbir değeri yoktur" dedi. 

Yeniden döndüğü memleketinde siyasi çalışmalarını sürdüreceğini kaydeden Toğuç, halkının özgürlüğü için elinden geleni yapacağını söyledi. Seçim çalışmalarına aktif bir şekilde katılacağını dile getiren Toğuç, HDP'nin başarı için çalışacağını kaydetti. 

YILLARIN ÖZLEMİNİ HALAY ÇEKEREK ATMAYA ÇALIŞTI

Toğuç, yaptığı konuşmasının ardından halk ile birlikte halay çekerek yılların özlemini gidermeye çalıştı. Halayın başını çeken Toğuç'un mutluluğu yüzüne yansıdı. Toğuç, uzun süre çekilen halayın ardından halk ile sohbet etti, hasret giderdi. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Birbirimizden farklıyız ama birlikte mücadele edeceğiz

SONRAKİ HABER

Ahırkapı'da Hıdrellez şenliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...