05 Ağustos 2011 08:04

Filtre ertelendi, şimdilik online'ız

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, kamuoyunda büyük tartışma yaratan filtre uygulamasını 22 Kasıma erteledi. Kurul, kamuoyunun tepki gösterdiği hemen hemen tüm maddeleri değiştirdi. Bunların yanı sıra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 22 Ağustos tarihinde hayata geçirilmesi planlanan Güvenli İnternet Hizmeti’ne ilişki

Filtre ertelendi, şimdilik online'ız

Paylaş

22 KASIMDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Bir başka önemli değişiklik ise 22 Ağustosta yürürlüğe girecek olan usul ve esasların 3 aylık bir test süreci sonrası 22 Kasımda hayata geçirilmesi oldu. Aboneler, Güvenli İnternet Hizmeti taleplerini hizmet aldığı işletmeciye abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında veya çağrı merkezi ya da İnternet sitesi aracılığı ile bildirebilecek.
İnternet Kurulu tarafından hazırlanan öneriler arasında yer alan Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu yapısının oluşturulması da kabul edilen öneriler arasında yerini aldı. Bu kapsamda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda 11 üyeden oluşacak olan Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu ‘Aile’ ve ‘Çocuk’ profillerinde yer alıp almaması gereken web siteleri konusunda önerilerini BTK’ya sunacak. Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 3, İnternet Kurulundan 2, Kurumdan 2 ve psikoloji, pedagoji, sosyoloji ile diğer ilişkili alanlarda uzmanlığı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından teklif edilecek 8 kişi arasından Kurum tarafından seçilecek 4 üyeden oluşacak.

3 AY EK SÜRE

Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren de, 22 Ağustosta yürürlüğe girmesi planlanan Güvenli İnternet Hizmeti’ne ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığına (BTK) sundukları rapor doğrultusunda bu hizmete yönelik paket seçeneklerinin yeniden düzenlendiğini, işletmecilere de buna uygun alt yapı oluşturabilmeleri için 3 ay ek süre tanındığını bildirdi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP’den Diyarbakır önerisi

SONRAKİ HABER

TBMM'de 4 bin 708 önergenin hiç yanıtlanmadığı ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa