05 Mayıs 2015 18:35

Erdoğan’a göre işçinin bin TL’si sarayın 1 milyar dolarından fazla

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarayın maliyeti olan 1 milyar doları küçük bir rakammış gibi telaffuz ettiği Tekirdağ mitinginde bin TL asgari ücretin ne kadar çok olduğunu anlattı

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarayın maliyeti olan 1 milyar doları küçük bir rakammış gibi telaffuz ettiği Tekirdağ mitinginde bin TL asgari ücretin ne kadar çok olduğunu anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ'da toplu açılış töreninde konuştu. Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ana muhalefetin başındaki zata soruyorlar kaynak nerede diye ? Kaynak saray diyor. Çıkarıyorlar rakamı 50 milyar dolar. Sarayın maliyeti ne ben biraz üs tonda atayım 1 milyar dolar olsun saray. Saray oldu bitti. Sen her sene bu sarayları nerede bulacaksın? 50 milyar diyorsun. Böyle saçmalık olur mu ? Biz yatırım yapıyoruz, bu yatırım anlık değil kalıcı yatırım" dedi. 

SARAYIN MALİYETİNİN 1 MİLYAR DOLAR OLMASINI KÜÇÜMSEDİ ASGARİ ÜCRETE BİN TL FAZLA GÖRDÜ

Sarayın maliyetinin 1 milyar dolar olduğunu söylerken rakamı küçümseyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının bir bölümünde işçi ve emekçilere verilen asgari ücret için bin TL’nin ne kadar çok olduğunu şu sözlerle anlattı.  “Bakın şimdi asgari ücrette açık arttırma başladı. Birisi iktidar hesabı yapmış bin TL diyor. Öbürü bin 400 TL diyor. Birisi çıkmış bin 500 TL, öbürü çıkmış bin 800 TL, birisi çıkmış diyor ki 5 bin TL. Herhalde oyları asgari ücret 5 bin TL diyen alacaktır. Siyaset dürüstlük ister. Bunlar asgari ücretin ne anlama geldiğini de bilmiyor. Asgari ücret, devletin bir koruma, bir çerçeve anlaşmasıdır. Yani siz o belirlenen asgari ücretin altında işçi çalıştıramazsınız, bu demektir ve o asgari ücret üzerinden bütün SGK primlerini, vesairesini oradan ödersiniz. Bunun ucu açıktır, ister bunu bin 500 yaparsın, 2 bin, 5 bin ne yaparsan yap ama onun altına inemezsin. Bu bir koruma rakamıdır. Değerli kardeşlerim, bu bakımdan asgari ücreti bu şekilde belirlerken bir de bunun getirisi, götürüsü vardır. Siz asgari ücreti kalkar da böyle bin 500, 2 bin bu şekilde ortaya koymaya yönelirseniz bir de istihdamda bu ne getirir, ne götürür bunu düşünmek zorundasın" 

‘ZİYARET EDEMEM DEDİM VE GİTMEDİM’

Bölgedeki belediyeleri kendisini karşılamadığı için eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ben şu anda Anadolu'yu dolaşıyorum ve açılışlar yapıyorum. Gittiğim yerlerde belediye ve valiyi ziyaret etmek benim için bir nezaket kuralımdır yapmam gerekir. Burada parti ayırt etmiyorum. Karabük'e gittim MHP Belediyesi. Sağ olsun ilgi alaka gösterdiler ve gittim ziyaret ettim aldım. Çanakkale'de CHP Belediyesi aynı şekilde. Bugün de Tekirdağ'da aynı şekilde. Siirt, Mardin, Diyarbakır ve Batman'dakiler de Kandil'den mesaj almışlar önce geleceğiz dediler ama sonra gelemediler. Dedim ki onlar devlet protokolüne saygı göstermezlerse milletin bana vermiş olduğu yetkiye ben ihanet edemem ve oraları ziyaret edemem dedim ve gitmedim."

‘SEN HER SENE BU SARAYLARI NEREDE BULACAKSIN?’

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ana muhalefetin başındaki zata soruyorlar kaynak nerede diye ? Kaynak saray diyor. Çıkarıyorlar rakamı 50 milyar dolar. Sarayın maliyeti ne ben biraz üs tonda atayım 1 milyar dolar olsun saray. Saray oldu bitti. sen her sene bu sarayları nerede bulacaksın? 50 milyar diyorsun. Böyle saçmalık olur mu ? Biz yatırım yapıyoruz, bu yatırım anlık değil kalıcı yatırım" dedi. 

‘İSTİSMARI YAPMAKSA SEN YAPARSIN BİZ YAŞARIZ’

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kürtçe Kuran'ı Kerim meali yayınlamasının ardından yapılan yorumlarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kılıçdaroğlu şunu söylüyor; Ben Kenan Evren gibi Kuran'ı Kerim'i istismar ediyormuşum. Bunu da neye dayanarak söylüyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız Kürtçe Kuran'ı Kerim meali yayınladı. Ben de Güneydoğu'da Kürkçe Kuran'ı gösterdim. Buna diyor ki ; istismar. Ben burada Diyanet İşleri Başkanlığımızı övüyorum. Niye? Sadece Kürtçe değil her farklı dilde Kuran meali yayınlaması aslında Diyanet'in bir başarısıdır. Fakat istismar diyor. Kılıçdaroğlu önce istismar kelimesini ne anlama geldiğini öğren. İstismar yaşamadığınız halde birşeyi yaşar gibi görünmektir. Ben hamd olsun Kuran ile büyüdüm, Kuran ile bugüne geldim ve Kuran ile yaşıyorum. Ama senin ne tür bir yaşam içinde olduğunu bilemem. Bugün de bir gazete maalesef bunu noktadan hareketle bunu bir mezhep grubuna karşı bir tavır olarak, bir saygısızlık olarak... o mealde bir şeyler söylemiş. Bunların işi gücü bu. Acaba bir yerlerden ne çıkartabiliriz ? Ben şimdi buradan söylüyorum; Eğer biz bu noktada eğer samimiysek dürüstsek gelelim Kuran üzerinde böyle bir telaşa girmeye gerek yok Kılıçdaroğlu. Sen de gel buna böyle sahip çık, saygılı ol. İstismarımı yapma. İstismarı yapmaksa sen yaparsın biz yapmayız. İstismarı yapmaksa sen yaparsın biz yaşarız. Farkımız bu" diye konuştu. (TEKİRDAĞ)

ÖNCEKİ HABER

Kürkçü: AKP Dersim'de katleden devletin mirasını sürdürüyor

SONRAKİ HABER

Soma'da maden işçileri tazminat hakkını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa