05 Mayıs 2015 04:13

Hırvatistan rutini: Dinamo Zagreb şampiyon

Dinamo Zagreb, Hırvatistan futboluna her anlamda ambargo koymuş durumda. Ligin artık tadı kaçtı ve yarış sadece ikincilik-üçüncülük seviyesine indirgendi. Sebepleri ve kurtuluş yolu ise çok çetrefilli gözüküyor.

Paylaş

Hakan KARAKOCA

Hırvatistan’da bitime dört hafta kala Dinamo Zagreb şampiyonluğunu ilan etti. Bu büyük başarı büyük sevinçle ve şampiyonluk gösterileriyle kutlanmadı. Bunun sebebi ise Dinamo Zagreb’in bu başarıya üst üste onuncu kez ulaşmasıydı. Dinamo Zagreb, Hırvatistan futboluna her anlamda ambargo koymuş durumda. Ligin artık tadı kaçtı ve yarış sadece ikincilik-üçüncülük seviyesine indirgendi. Sebepleri ve kurtuluş yolu ise çok çetrefilli gözüküyor.

LİGDE İKİ TAKIM TEK AMAÇ
Son bir yılda Hırvatistan’da şahit olduklarımız yeterli bir özet aslında. Ligin başlangıcı bile Dinamo lehinde start alıyor. NK Lokomotiva bu sezon şimdiye dek yaptığı 31 maçta 42 puan topladı ve 3.’lük şansını devam ettiriyor. NK Lokomotiva’nın ligdeki asıl kimliği nedir diye baktığımızda karşımıza başka liglerde denk gelmeyeceğimiz bir gerçek çıkıyor. NK Lokomotiva, Dinamo Zagreb’in pilot takımı! NK Lokomotiva’nın kadrosunun büyük bir bölümü Dinamo Zagreb’ten gelen kiralık oyuncular ya da Dinamo’dan ücretsiz transfer edilen oyunculardan oluşuyor. İki takım bugüne dek 17 maç yaptı ve bu maçlarda 16 Dinamo Zagreb galibiyeti, 1 beraberlik görüldü. NK Lokomotiva’nın Rijeka ve Hajduk Split gibi Dinamo’ya rakip olabilecek takımlara karşı ne duygularla sahada olacağı ise malum elbette.
Zagreb’te Maksimir Stadı’nda oynanması beklenen Dinamo-Hajduk maçı bu sezon oynanmadı. Sebebi ise federasyonun, Zagreb emniyetinin ve Dinamo Zagreb Başkanı Zdravko Mamiç’in Hajduklu taraftarlara ve

Hajduk kulübüne takındığı tutumdu. Emniyet Split’ten gelen taraftarları stada değil şehre dahi sokmak istemedi. Yapılan açıklamaya göre tüm taraftarlar değil sadece listede adı olan bir grup Maksimir stadyumunda bu derbiyi izlemekten mahrum kalacaktı. Ama Hajduk yönetiminin iddiası bu listenin Dinamo başkanı tarafından hazırlandığı ve emniyet ile federasyonun buna göz yumduğu, ayak uydurduğuydu. Bu nedenle takım maça çıkmadı. Tüm futbolcular para cezası aldı, çoğu yönetici para ve hak mahrumiyeti cezası aldı. Federasyon ayrıca Hajduk’tan puan silmeyi de ihmal etmedi. Ertesi hafta Split’te Federasyon Başkanı Davor Suker ve Dinamo Başkanı Mamiç aleyhinde binlerce kişinin katıldığı bir miting düzenlendi.

İYİ FUTBOLCU, KÖTÜ YÖNETİCİ: DAVOR SUKER
Davor Suker, bir dönem Dinamo forması giymiş ve Hırvat futbolunda efsane olmuş bir isim.  Suker futbolculukta ne kadar yetenekli ise yöneticilikte bir o kadar başarısız. Yanlı tutum içinde olması da kariyerine gölge düşürecek cinsten bir durum. Dinamo başkanının elinde federasyonun oyuncak olmasına çıkarmadığı ses ve buna ortam hazırlaması da yöneticilik kariyerinde ayrı bir yer tutacak. Bu durum Hajduk ve Dinamo arasında düşmanlık tohumları ekiyor. Son 3 ayda taraftarlar arasında 3 kes pusu kurma olayı gerçekleşti. Bir benzin istasyonunda Hajduk taraftarı federasyon yetkililerine ve Milli Takım Teknik Direktörü Niko Kovac’a saldırmak istedi. Adalete olan inancın yitirilmesi diğer takımların da lige yaptıkları yatırımları küçültmesine neden oluyor. Hajduk borçlarıyla uğraşıp batmamak adına alt yapı oyuncularıyla bir şeyler kazanmaya çalışırken, Rijeka da İtalyan yatırımcısını küstürmemek için elinden geleni yapıyor. Ligde Dinamo ile kafa kafaya giderken en önemli yıldızları Kramaric’i ise yatırımcılarının teşvikiyle elden çıkarmışlardı.

HIRVAT FUTBOLUNUN KARANLIK YÜZÜ: MAMIÇ
Zdravko Mamiç kimdir sorusuna verilecek en kısa yanıt belki de “Hırvatistan futbolunun kabusu” olabilir. Şu ana dek futbolu yönetenler haricinde kendi taraftarları tarafından dahi sevilmeyen bir isim. Komünizmin yıkılışıyla birlikte ortaya çıkan görgüsüz zenginlerden biri olan Mamiç, Dinamo’yu da çiftliği gibi görüyor. İstediği futbolcuyu alıp-satma, futbolcu, hakem, rakip teknik direktörü tehdit etme, taraftara suikast girişiminde bulunma başlıca vukuatları. Elindeki en önemli kozu ise Dinamo Zagreb alt yapısı ve bölgesel oyuncu ağı. Oradan yetişen ya da transfer edilen kaliteli genç isimler yüksek bonservis ve komisyon bedelleriyle Avrupa’nın diğer ülkelerine transfer oluyor. Mamiç’i bu nedenle (Yani kulübü bir para akışı istasyonu olarak kullanmak) başta olmak üzere, taraftara karşı takındığı durum sebebiyle Dinamo taraftarları sevmiyor. Birçok taraftara zaten Mamiç kapıyı gösterdi bile. Stada giremeyen taraftarlar ise kendilerine bir Futsal takımı kurdular, aşklarını orada yaşatıyorlar. Mamiç, Suker, federasyon yapısı, rekabetsizlik, nefret bir ligin dengesini bozmuş durumda. Suker son birkaç yılına denk geldi bu sürecin ama önceki başkanların da hali tavrı farklı değildi. Hırvatistan liginde artık bir şampiyonluk yarışı hayal. Bu işte payı olan başta Mamiç olmak üzere tüm isimlere futboldan el çektirmek gerekiyor. Yönetmeyi değil futbolu izlemeyi  bile yasaklamalılar. Futbolun ruhuna dinamit koyan, yanlı kararlar alan, kulübünü çiftliği gibi gören ve bu uğurda her şeyi yapan isimlerden kurtulmadıkça Hırvatistan futbolunun kurtuluşu mümkün görünmüyor. 

ÖNCEKİ HABER

‘Astım krizi reflüyü tetikliyor’

SONRAKİ HABER

Dünya basını 23 Haziran’ı “Erdoğan’ın yenilgisi” olarak yorumladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa