04 Mayıs 2015 12:32

Almanya demiryollarında en uzun grev başlıyor

Almanya Demiryolları (DB) ile Alman Lokomotifçiler Sendikası (GDL) arasında süren TİS görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine sendika bugünden (Pazartesi) itibaren en uzun grevi başlattı.

Paylaş

Almanya Demiryolları (DB) ile Alman Lokomotifçiler Sendikası (GDL) arasında süren TİS görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine sendika bugünden itibaren en uzun grevi başlatıyor.

Saat 15.00'te yük trenlerinde grevi başlatacak olan sendika, pazartesiyi salıya bağlayan gece saat 2'den itibaren de yolcu grevleri başlatıyor. Yolcu trenlerinde önümüzdeki pazar günü sabah 9'a kadar toplam 127 saat grev yapacak GDL, böylece Alman Demiryolları tarihinde en uzun grevini yapmayı planlıyor. Grevin özellikle Berlin, Köln, Franfurt, Münih gibi demiryolları ulaşımı için bağlantı noktası olan kentleri etkilemesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yılın son aylarında da DB'nin tutumunu protesto etmek için greve çıkan GDL yaptığı açıklamada işverenin uzlaşmaya yanaşmamasından ötürü grev kararı aldığını kamuoyuna duyurarak, halktan destek ve anlayış istedi. GDL çalışma sürelerinin kısaltılmasını, mesailerin sınırlandırılmasını talep ederken, DB bu taleplere hiçbir yanıt vermedi. GDL ayrıca ücretlere iki aşamada yüzde 4.7 zam yapılmasını ve bir sefere mahsus bin Euro ödenmesini istiyor. Daha önce varılan anlaşmada bu miktarın 750 avrosunun Şubat ayında ödenmesi gerekiyordu.

DB VE HÜKÜMET TEPKİ GÖSTERDİ

GDL'in 127 saatlik uzun grev kararı almasına DB yönetimini ve hükümet tepki gösterdi. Grevi "ölçüsüz" olarak tanımlayan DB yönetimi, "GDL sadece demiryolu yolcularına ve çalışanlarına değil aynı zamanda Alman ekonomisine ve sosyal partnerliğe zarar veriyor" dedi.

Federal Ekonomi Bakanı ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel yaptığı açıklamada, tarafları ciddi olarak görüşmeye ve bir uzlaşma sağlamaya çağırdı. Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt ise sadece sendikayı eleştirmekle yetindi.
34 bin makinist üyesi olan GDL sendikası daha önce de günlerce süren grevler yapmış ve işverene geri adım attırmıştır. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elazığ’da Zazaca tartışıldı

SONRAKİ HABER

Mültecilerin geri gönderilmesiyle ilgili düzenleme Mecliste

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa