04 Mayıs 2015 11:17

'Uluslararası Dersim Mahkemeleri kurulsun'

Avrupa'da bulunan Alevi örgütleri, uluslararası arenada Dersim 37-38'in soykırım olarak tanınmasını ve Uluslararası Dersim Mahkemeleri'nin kurularak Türkiye'nin bu mahkemelerde hesap vermesini talep ederken, Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Derneği ise, aynı devlet geleneğini sürdüren AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Dersim halkının acıları üzerinden siyaset yaptığını kaydetti.

Paylaş

Avrupa'da bulunan 25 Alevi örgütü ve demokratik kitle örgütü Dersim Tertelesi'nin 78'inci yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Aralarında Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim 38 Soykırım Karşıtı Derneği gibi imzacıların da bulunduğu açıklamada, "Tunceli Tenkil Harekâtı"na dair Bakanlar Kurulu'nca alınan kararda Dersim'in bitirilmesinin öngörüldüğü belirtilerek, emri verenin bizzat Mustafa Kemal'in kendisi olduğuna yer verildi. "Devletin Dersim'de işlediği bir soykırımdır" denilen açıklamanın devamında Dersim soykırımının hem Türkiye tarafından hem de uluslararası arenada tanınması ve gereğinin yerine getirilmesi gerekirken, soykırım politikasının hükümetlerce devam ettirildiğine yer verildi.

Açıklamada, AKP'nin her seçim öncesi Dersim soykırımı üzerinden rant devşiren politikalardan vazgeçmesi ve soykırıma ilişkin belgeleri Dersim halkına vermesi gerektiğine yer verilen açıklamada soykırımda iktidar olan CHP'nin Başkanı "Dersimli Kemal Kılıçdaroğlu", soykırımı unutturup "Tunceliliği" öne çıkardığı ifade edildi.

Açıklamanın devamında imzacı kurumların talepleri şu şekilde sıralandı:

"*1937-38 Dersim'de yapılan uluslararası hukuka göre bir soykırımdır

*Dersim, Kürdistan başta olmak üzere, ezilen halklara ve inançlara Alevi- Kızılbaşlara yönelik 'Kültürel soykırım' yaşamın her alanında pervasızca sürdürülmektedir.

* Biz aşağıda imzası bulunan kurumlar; başta Dersimliler olmak üzere, tüm sosyalist, devrimci demokrat, ilericileri insanlıktan yana olan herkesi katliamlara ve Soykırımlara karşı olmaya çağırıyor ve Türkiye devletinin Dersim soykırımıyla yüzleşerek, evrensel örneklerine benzer davranış sergilemesini talep ediyoruz.

* Uluslar arası arenada Dersim 37-38'in soykırım olarak tanınmasını ve Uluslararası Dersim Mahkemeleri'nin kurularak Türk devletinin hesap vermesini talep ediyoruz. Soykırım kurbanlarından gereğine göre özür dilemesini, tarihte yaşanan örnekleri; Willy Brand ve benzerleri gibi.

* Yıllardır Kürdistan'da, Dersim'de ve Türkiye'nin bir çok bölgesinde yapılan tüm katliamlarla devletin yüzleşmesini, anadil, inanç ve özerklik gibi en doğal hakların tanınarak, Kürt halkının kendi kaderini tayin etme hakkının şartsız bir şekilde kabul edilmesini,

*Devletin tüm arşivlerinin açılmasını ve asıl sahipleri olan Dersim halkına teslim edilmesini,

*Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını,

*Katliamı gerçekleştiren zihniyetin isimlerinin değiştirilmesini,

*Dünyanın birçok yerinde soykırım anıtının dikilmesini,

*Kaç kişinin nereye sürüldüğü,

*Kaç kişinin evlatlık verildiği,

*Kaç kişinin besleme olarak nereye kimlere verildiğinin,

*Dersimin, il, ilçe ve köy isimlerinin iade edilmesini,

* Soykırımcıların adlarının derhal kaldırılmasını,

*Barajlara gömülen Munzur'un özgür akması ve yapılmak istenen HES'lerin derhal durdurulmasını,

*Karakol, kalekol yapımına son verilip koruculuk sisteminin kaldırılmasını istiyoruz."

Açıklamanın altında imzası bulunan örgütler şu şekilde: Demokratik Alevi Federasyonu(FEDA), Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, Dersim 38 Soykırım Karşıtı Derneği, Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi(ABDEM), Naw-Dem, Avrupa Kürt Kadın Hareketi, Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH), Avrupa Demokratik Gençlik Hareketi (ADGH), Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Kurmeş Derneği, Agif, Seka Sur, İnfo-Türk Vakfı, Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya, İsveç Alevi Federasyonu, Mezopotamya Demokratik Değişim Partisi, Mezopotamya Dayanışma Derneği, Mezopotamya Kultur Centrum, Avrupa Maraş Girişimi, Avrupa Kürecikliler İnsiyatifi, Dersim Spor Ludwigsburg, Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Yeşiller Sol Gelecek Partisi

'ÖZÜR DİLEYİN'

Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Derneği de, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 20. yüzyılın başlarında İttihat Terakki ile başlayan imha ve inkar politikasının, Ermeni halkını soykırımdan geçirdiğini ve soykırımın Kürt ve Alevilere yönelik katliamında ip uçlarını verdiğinin belirtilerek, "Soykırım Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü gibi CHP'nin ve devletin en ileri gelenlerinin emir ve komutasında başlatıldı" denildi. Dersim Soykırımı'nın başlatıldığı hatırlatıldı.4 Mayıs'ın Dersim için "kara bir gün", insanlık içinse "utancın adı" olduğu ifade edilen açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti soykırımlar ve katliamlar üzerinde inşa edildi. 4 Mayıs 1937- 1938 Tertelesi 78'inci yılında ve yüzleşmeyi bekliyor. Başta, Dersim sanığı CHP olmak üzere kanlı geçmişi ile yüzleşmelidir. Dersimlilerden açıkça özür dileyerek yapmış olduğu soykırımın hesabını vermelidir" denildi.

Açıklamada, aynı devlet geleneğini sürdüren AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Dersim halkının acıları üzerinden siyaset yaptığı belirtilerek, "Diktatör, gerici-ırkçı ve anti demokratik cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devlet adına Dersim'den ve Dersimlilerden özür dileyerek devletin kanlı geçmişi ile yüzleşmeli, başta Ermeni soykırımı olmak üzere devletin yaptığı tüm katliamlardan ötürü Kürtlerden ve Alevilerden özür dilemelidir" ifadeleri kullanıldı.

Dersim'in hala kuşatma ve soykırım tehdidi altında olduğunun dile getirildiği açıklamada, şunlar belirtildi: "Dersim coğrafyası üzerinde yapılmasına başlanılan ve yapım kararı alınan barajlar, HES projeleri ve kalekollar ısrarla sürdürülmek istenmekte, buna karşı gelenlere ise devlet şiddeti uygulanmaktadır. Dersim'in yiğit evlatları, siyasetçileri ve Dersim sevdalısı değerli insanları gözaltına alınmakta, tutuklanmaktadır. 7 Haziran seçimleri öncesi, kanlı geçmişi ile yüzleşme iradesi bile gösteremeyip, Dersim'de yaşananların bir soykırım olmadığını savunan ve başta Seyid Rıza olmak üzere Dersimin değerlerini değersizleştirmeye çalışanların Dersimlilerden hangi yüz ve cesaretle oy istemeye geleceklerini ise Dersimlilerin vicdanına bırakıyoruz. Fakat her şeye rağmen Dersimliler başta Dersim coğrafyası olmak üzere yaşadıkları her alanda soykırımcılara iyi bir ders vereceklerdir ve 7 Haziran günü onları sandığa gömeceklerdir." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Senin 'hormonlu domates' adayın kim?

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir kararnameyi çıkaracağım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa