04 Mayıs 2015 04:54

İşçinin kara düzen seçim anketi

Paylaş

Veli ŞAHİN
Kayseri

Sabahın erken saatlerinde Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin girişinde yarım saat beklediğinizde önünüzden yüzlerce işçi servisinin geçtiğini görebilirsiniz. Binlerce işçi, hayatını devam ettirmek ya da çoğu işçinin ifadesiyle “ekmek parası kazanmak için” üretmeye-çalışmaya gider.  OSB’de çalışmamış, OSB’ye yolu düşmemiş bir insan genelde servislerin gidişini ilk gördüğünde, “Vay be arkadaş Kayseri’nin yarısı buradaymış” yorumunu yapabilir. 

O kadar “uzak” ve “görülmezdir” ki OSB ve işçiler; gazeteciler tarafından “unutulmuş” gibidir. 
İki bine yakın işçinin çalıştığı metal fabrikasından bir işçiye, “Seçimler hakkında fabrikada ne tartışılıyor?” sorusunu yöneltiyoruz. 50 kişilik bir bölümde çalıştığını söyledikten sonra iki hafta önce öğle yemeğinden sonra bir araya gelip seçimleri tartıştıklarını söylüyor. Bu mola sırasında kara düzen bir seçim anketi de yaptığını ifade ediyor.

‘AKP’Lİ İŞÇİLER SESSİZ’

AKP’li işçileri daha çok merak ettiğimizi onların bu dönemde ne düşündüğü sorduğumuzda, “Geçtiğimiz seçimlerde AKP’li işçiler fabrika içerisinde hararetlice AKP’yi savunurlardı. Bu seçimlerde ise sessizlik hakim” dedikten sonra 12 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen bazı işçilerin bu seçimlerde oy vermeyeceğini söylüyor. Neden böyle olduğunu soruyoruz ve şu yanıtı alıyoruz: “Daha önce seçimlerde ‘duble yollar’, hastanede sıra beklememek gibi bir çok söylemleri artık geçerli değil. Yeni gelişmelerin altında ezildiler.” Aynı zamanda AKP’ye oy veren işçilerde “güçlensin bize de el uzatacaktır” beklentisinin boşa düştüğünü şimdilerde “Bütün niyeti başkan olmakmış” yorumunun yapıldığını aktarıyor. AKP’ye karşı güvenin kaybedildiğini söyledikten sonra oyların kaydığını ifade ediyor. AKP’ye eskiden oy veren ama genel seçimlerde oy vermeyeceklerin üçe bölündüğünü söyleyip, “MHP’ye oy verecekler, HDP’ye oy verecekler ve oy vermeyecekler var aralarında”  diye anlatıyor. 

‘KANDİL’LE BAĞLANTISI OLMASA OYUM HDP’YE’

“AKP’den vazgeçip neden MHP’ye oy verecekler sence?” sorumuzla devam ediyor sohbetimiz: “’AKP, PKK’ya çok taviz verdi’ diyerek daha milliyetçi düşünüp MHP’ye kayıyorlar” yanıtını veriyor. İşçi bu durumu şöyle değerlendiriyor: “Bence böyle olması kötü daha milliyetçi olmadığı için değil de işçilere, emekçilere hiçbir faydası olmadığı için AKP’ye oy vermemeliydiler.” Başkanlık sisteminin anlaşılmadığını, her işçinin kendince tanım yaptığını söyleyip, “Eyalet Sistemi olarak bakanlar var. O nedenle bazı milliyetçi işçiler daha önce AKP’ye oy verirken bölünme korkusu nedeniyle MHP’ye oy vereceğini söylüyorlar” diyor.

MHP’li bazı işçilerin ise “HDP’nin Kandil’le bağlantısı olmasa ona oy verirdim” dediğini de ekliyor. Gülerek, “Demirtaş sempatik adam” diyor.

‘İŞÇİ HDP’Yİ YENİ GÖRÜYOR’

Kendi bölümünden beş kişinin HDP’ye oy vereceğini oy vereceklerden birinin kendisi olduğunu diğerlerinin ise daha önce AKP’ye oy veren bir işçi olduğunu söyledikten sonra, “HDP işçinin gözünde yeni bir parti. HDP’ye oy verecekler ‘MHP’yi, CHP’yi, AKP’yi gördük bir de bunu deneyelim’ diyorlar daha çok. MHP ve CHP, AKP’ye göre daha eski görünüyor işçilerin gözünde. Yani işçiler güveniyor, ilkeli görüyorlar HDP’yi. ‘Dobra dobra’ olarak ifade ediyorlar” diyor. 

“Sen neden HDP’ye oy vereceksin?” sorusuna ise “Ben Emek Partisi üyesiyim. Partim HDP’yle ittifak yaptı. HDP’nin barajı aşmasını AKP’nin başkanlık sistemine bir darbe olarak görüyorum. Ayrıca demokratik olmayan barajın yıkılması önemli, sonuçta emek ve demokrasi mücadelesinin Mecliste temsil edilmesi bu dönemde şart” diyor. Arkadaşlarına oy çağrısı yaptığında ne gibi tepkiler aldığını sorduğumda ise “Eskiden de partim ittifak yapıyordu. Oy istiyordum sert tepkiler alıyordum ama şimdi öyle değil. İnsanlar artık anlıyorlar. Mesela geçen iç güvenlik paketini tartışıyoruz arkadaşlarla, ‘bu yasa çıkarsa sadece Kürtlere karşı çıkmaz, yasalar herkesi kapsar. Sonra gelir bizi de vurur’ dedim. Kürt sorunu da öyle ülke demokratikleşecekse sadece Kürt’e değil, işçiye de demokratikleşecek diyorum. Haliyle mücadelenin birleştirilmesi gerektiğini söylüyorum” yanıtını veriyor. 

Son olarak kara düzen yaptığı anket sonucunu kısaca özetliyor: “İşçiler içerisinde AKP’de düşüş var. HDP biraz arttı. MHP’ye kaymalar yoğun. CHP hep aynı.” 

ÖNCEKİ HABER

Ermeni Devrimci Paramaz ve yüz yıllık giz!

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa