01 Mayıs 2015 19:29

Adıyaman'da coşkulu 1 Mayıs

Adıyaman’da Türk İş’e bağlı işçi sendikaları ve Adıyaman Demokrasi Platformu tarafından olmak üzere iki ayrı yerde 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirildi.

Paylaş

Adıyaman’da Türk İş’e bağlı işçi sendikaları ve Adıyaman Demokrasi Platformu tarafından olmak üzere iki ayrı yerde 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirildi.

Başta Petrol İş sendikası olmak üzere Türk İş’e bağlı sendikaların Şube ve temsilciliklerinin düzenlediği 1 Mayıs kutlaması Sakarya caddesinde gerçekleştirildi. “İşçiyiz güçlüyüz kazanacağız, susma sustukça sıra sana gelecek, direne direne kazanacağız, İşçi memur el ele genel greve” sloganları atıldı. Mitingde kendisi de petrol işçisi olan yerel sanatçı Mehmet Aslan sahne aldı. İşçiler söylenen marşlar ve davul zurna eşliğinde halaylar çektiler. Siyasi partilerin katılmadığı işçilerin yoğun olarak katıldığı mitingde İşçi Sendikaları platformu adına Petrol İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı ve Türk İş İl Temsilcisi Ali Tırpan konuşma yaptı. Ali Tırpan konuşmasında savaş değil barış istediklerini, emekçilerin haklarını gasp edenlere karşı savaşacaklarını belirtti.

Başta KESK olmak üzere İHD, Kurdi-Der, PSAKD, AKAY DER, YAKAY DER gibi kitle örgütlerinden oluşan Adıyaman Demokrasi Platformunun düzenlediği 1 Mayıs mitingi Karapınar Mahallesinin girişindeki Newroz Alanında gerçekleştirildi. Adıyaman Engelliler Çarşısında toplanan kitle mitingin yapılacağı alana kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüşe HDP ve EMEP de kitlesel olarak katıldı. Yürüyüş boyunca sık sık “Bijî yek gûlan, Yaşasın 1 Mayıs, İş Ekmek Özgürlük, Faşizme Ölüm Halka Hürriyet, Sermaye Mezara Emek İktidara, Kürdistan Faşizme Mezar Olacak, Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı. Mitinge yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

MitingDe tertip komitesi adına Eğitim Sen Şube Başkanı Hasan Basri Yorulmaz konuşma yaptı. Hasan Basri Yorulmaz, hükümetin tüm saldırılarına karşı direneceklerini, 7 Haziran’da hükümetin işçilere ve emekçilere karşı saldırılarına dur diyeceklerini söyledi.

MitingDe sahne alan yerel sanatçı ve müzik gruplarının ezgileriyle, davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. (Adıyaman/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler basın özgürlüğü için yürüdü

SONRAKİ HABER

AKP kongrelerinde halkın ekmeğini yemişler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa