03 Mayıs 2015 04:32

Bize bizi temsil edecek vekil gerek

Hem kadın hem işçi olduğu için çifte sömürü altında yaşayan ama yılmayan işçi kadınlar, birçok mücadelenin en önünde yer almaktan da geri durmuyorlar.

Paylaş

Zeliha BAYAZIT

Hem kadın hem işçi olduğu için çifte sömürü altında yaşayan ama yılmayan işçi kadınlar, birçok mücadelenin en önünde yer almaktan da geri durmuyorlar. Onlarla sohbet edilecek birçok konu var elbette ama biz şu anda ülkenin gündemini büyük oranda meşgul eden seçim sürecini ve seçilecek vekillerden beklentilerini konuştuk Yenimahalleli kadınlarla.
Nuran Uyanık, OSTİM’de bir işletmede çaycılık yapıyor. Nuran abla, 52 yaşında, yıllardır farklı farklı yerlerde çalışmış. “Seçimler” der demez, bize sorma fırsatı bırakmadan “Adil geçmesini istiyorum” diyor. Sohbetimiz devam ederken seçimlerde sonuç ne olursa olsun kadın haklarının daha fazla savunulması ve çalışma koşullarının rencide edici olmaması gerektiğini söylüyor. Mecliste daha çok kadın vekil olmasını istiyor ve nedenini “Kadın vekil çok olursa kadınların talepleri daha kolay karara bağlanır” diyerek açıklıyor. Partilerin kadın adaylarını konuştuğumuzda ise son nok-tayı koyuyor: “Her partide en az 40 kadın vekil olmalı. Yoksa erkeklerin tabusu yıkılmaz.”

KADINA DAHA ÇOK İSTİHDAM

24 yaşındaki Şeyda Çevik, OSTİM’de birkaç yıldır çalışıyor. Şeyda’nın seçimlerden beklentisi kadınlara daha fazla istihdam. Ayrıca eşit işe eşit ücret verilmesi gerektiğini ve sığınma evlerinin artırılması ihtiyacını dile getiriyor. Kadın vekillerin azlığına dikkat çeken Şeyda, “Eğer daha nezih bir meclis istiyorsak daha çok kadın vekil olmalı” diyor.

GÜVENLİ BİR ÜLKE

Nazlıcan Erdoğan, 21 yaşında, bir markette çalışıyor. “Seçimlerden sonra nasıl bir Türkiye bekliyorsun?” diye sorduğumuzda, hem işinde hem sosyal hayatında daha güvenli olmak istediğini söylüyor ve ekliyor, “Bir de çalışma saatleri insanların durumlarına göre ayarlanmalı.” Bu gibi sorunları aşmak için de daha çok kadın vekil gerektiğini söylerken “Ne kadar çok olursak, sorunlarımızı o kadar çabuk hallederiz. Ama bu demek değil ki önümüze gelen kadını vekil yapalım. Şu anda mecliste kadın sorunundan gram anlamayan kadın vekiller var, onlar bizi temsil etmiyorlar. Bizleri temsil edebilecekleri Meclise göndermemiz lazım” diyerek uyarıyor. Nazlıcan, sorunların çözümünde Meclisin önemli olduğunu, ama asıl problemin kadınların birleşememesi olduğunu belirtiyor.
Görüyoruz ki hem ev geçindiren hem de ev işleriyle uğraşan kadınlar en güçlülerimiz aslında. Sohbetlerimizde biz kadınları “temsil edebilecek” kadın vekillerin sayısının artırılması talebi öne çıkıyor. Mecliste bizleri temsil edebilecek daha çok kadın vekil… Kadınlar, “biraz adalet” istemiyor artık, istedikleri açık ve net: Tam eşitlik ve adalet!

ÖNCEKİ HABER

Eşitlik ve barış yol arkadaşları

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa